Inovace made in Germany: elektrotechnický a elektronický průmysl v Německu

15. 5. 2009 | Zdroj: Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Elektrotechnický a elektronický průmysl, druhý největší průmyslový obor v Německu, není jen jedním z motorů růstu německé ekonomiky. Je také branží s největším počtem inovací v Německu i v Evropě. Německé elektrotechnické a elektronické podniky mají zákazníky po celém světě - více než tři čtvrtiny svých výrobků vyvážejí. Nejvíce roste export do zemí střední a východní Evropy.

Zákazníci na celém světě se přitom spoléhají na špičkovou kvalitu a ekonomický provoz výrobků, systémů a služeb made in Germany.

Podniky nabízejí svým zákazníkům vedle výrobků také obsáhlé spektrum služeb, od vývoje zpracovaného individuálně podle přání zákazníka přes začlenění výrobků do nadřazených systémů až po obsáhlou péči o zákazníky během celé doby životnosti výrobku.

Úspěšný rok loňský, letošní i příští

Německý elektronický a elektrotechnický průmysl v roce 2007 těžil z růstu exportu i německého hospodářství. Podle současných údajů a prognóz lze očekávat, že letos elektroprůmysl v Německu poroste o čtyři procenta a dosáhne obratu téměř 190 miliard eur. K tomuto růstu rovněž přispívají vysoká poptávka po investičních celcích z tuzemska i zahraničí, značné oživení poptávky po inovativních a energeticky efektivních výrobcích a stabilizace obchodu s elektronickými součástkami. V roce 2009 branže počítá s nárůstem o další dvě procenta.

Světový trh elektrotechnických a elektronických výrobků včetně doprovodných služeb (software a servisní služby) dosáhl v roce 2007 obratu přes 2800 miliard eur. S velkým předstihem před strojírenstvím, automobilovým a chemickým průmyslem byl elektrotechnický a elektronický průmysl největším trhem na světě. V příštích letech lze počítat s dalším výrazným nárůstem převyšujícím ostatní branže.

Především v evropských, asijských a latinskoamerických zemích střednědobě poroste poptávka podniků po novém vybavení a výstavba a modernizace infrastruktury. U soukromé spotřeby získávají stále více na významu komfort, bezpečnost, zábava, mobilita a zdraví. Nutnost zodpovědného zacházení se surovinami, primárními nositeli energie a přírodními zdroji přispěje k dalšímu celosvětovému nárůstu poptávky po inovativních, energeticky efektivních technologiích. Branže se svými „high-tech“ výrobky a systémy významně přispívá jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru ke snížení produkce CO2. Kdo chce zlepšit energetickou efektivitu, nemůže v současné době elektronické a elektrické výrobky obejít. To platí pro domácnosti, veřejný sektor i průmyslovou výrobu.

V příštím roce lze počítat s dalším nárůstem exportu elektrotechnického a elektronického průmyslu. Německé firmy mají výbornou pozici především v oborech automatizace, dopravní systémy, automobilová elektronika, energetická technika, technika budov, světelná technika, zdravotnická technika, bezpečnostní technika a spotřební průmysl. Především elektrická automatizační technika je co do technologie i podílu na světovém trhu světovou jedničkou. A právě zde jsou velké šance růstu, které elektroprůmysl konsekventně využívá.

Na prvním místě jsou inovace a investice do budoucna

Také v budoucnu se podniky elektronického a elektrického průmyslu budou zaměřovat na to, aby prostřednictvím inovací zpřístupnily nová pole růstu a využily nových šancí. Díky vysokým investicím do vybavení, vývoje a výzkumu významně přispívají k zajištění své prosperity v budoucnosti. Hrubé investice do vybavení v německém elektroprůmyslu v roce 2007 vzrostly na více než šest miliard eur, výdaje na vývoj a výzkum dosáhly deseti miliard eur, výdaje na vzdělávání zaměstnanců činily 1,5 miliard eur. Do každého nově vytvořeného pracovního místa v Německu elektrotechnický a elektronický průmysl investuje přes dvacet tisíc eur ročně. Investice na jednoho zaměstnance v branži dosahují částky osm tisíc eur.

Technologická a ekonomická dynamika branže se odráží také v kontinuálně rostoucím podílu vysoce kvalifikovaných odborníků a inženýrů z celkem více než 830 tisíc zaměstnanců v elektroprůmyslu v Německu. A elektrotechnické a elektronické firmy investují do budoucnosti nejen v tuzemsku: vedle Německa zaměstnávají více než 460 tisíc lidí po celé zeměkouli, od USA po Čínu, a to s rostoucí tendencí.

Převzato z magazínu PLUS, časopisu Česko-německé obchodní komory (ČNOPK). Autor: F. Rainer Bechtold (Centrální svaz elektrotechnického a elektronického průmyslu (ZVEI)).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek