Inteligentní fotovoltaika dle italského receptu

19. 7. 2012

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 16.07.2012
  • Zdroj: Infobuildenergia

Tým vědců, z Národního italského institutu optiky (INO-CNR – sekce Neapol) ve spolupráci s Ústavem chemie a technologie polymerů (ICTP-CNR), zahájil inovativní výzkum týkající se manipulace tekutých krystalů netradičním způsobem.

Tekuté krystaly, pro mnoho aplikací v technologii, jsou látky, které za určitých podmínek jsou schopné se organizovat do dílčích prvků. Řídit tuto organizaci na mikroskopické úrovni otevírá cestu pro širokou škálu nových aplikací, a to nejen ve vědě, ale také pro výrobu předmětů každodenního použití.

Technologie, vyvinutá italskými vědci a publikovaná prestižním časopisem Advanced Functional Materials, umožňuje rozdělit tekuté krystaly ve velmi malé kapky a znovu je spojit. Tato technologie, dle Italů, otevře dveře k nové a důležité aplikaci v sektoru obnovitelných zdrojů energie – konkrétně v oblasti solárních fotovoltaických systémů. Kapky mohou být manipulovány za účelem vytvoření mikro čoček, které se využijí k zachycení slunečního záření z libovolného úhlu. Tento postup představuje „inteligentní fotovoltaiku“ budoucnosti.

Zpracovala ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Milán.

Tisknout Vaše hodnocení: