Investiční příležitosti v Íránu

22. 2. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

motiv článku - Investiční příležitosti v Íránu Ve dnech od 16. do 19. ledna 2016 vykonal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v doprovodu podnikatelské mise, organizované Svazem průmyslu a dopravy ČR pracovní návštěvu Íránské islámské republiky ve spolupráci s Česko-Slovensko-Íránskou obchodní komorou. Během návštěvy v Teheránu a Tabrízu se uskutečnily dvě podnikatelská fóra.

Ministr Mládek byl přijat 1. viceprezidentem E. Džahángirím a viceprezidentem a předsedou Íránské organizace pro atomovou energii A. A. Sálehím., se kterým jednal o možnostech spolupráce obou zemí v jaderné oblasti. Dále jednal s místopředsedou íránského parlamentu Abú Torabím Fardem, ministrem průmyslu, dolů a obchodu M. R. Nematzádem, ministrem hospodářství a financí A. Tájebníjou, se kterým podepsal mezivládní Dohodu o hospodářské spolupráci. Setkal se i s ministrem ropného průmyslu B. Zangánem, ministrem energetiky H. Čitčianem a ministrem dopravy a místního rozvoje A. A. Achundim.

Na MZV projednal s náměstkem ministra zahraničních věcí M. Tacht Ravančim aktuální otázky týkající se vlivu uvolnění sankčních opatření a možnosti další spolupráce. V provincii Východní Ázerbájdžán jednal s jejím guvernérem E. Džabarzádem a setkal se starostou města Tabríz. V Tabrízu rovněž navštívil strojírenský závod Machine Sazi Tabriz, který postavily české firmy a který doposud používá řadu českých strojních zařízení. Provincie Východní Ázerbájdžán patří mezi velmi vyspělé oblasti, nejen z hlediska průmyslu, ale i jako budoucí významná destinace z pohledu turistického ruchu, na jehož rozvoj plánuje vynaložit nemalé prostředky.

Během všech setkání byl vyjádřen oboustranný zájem dále rozvíjet tradiční dlouholetou spolupráci v celé řadě oborů jako v energetice, strojírenství, infrastruktuře, ropném průmyslu a zpracování plynu, důlním průmyslu, automobilovém průmyslu, zdravotnictví, zemědělství, životním prostředí a mnoha dalších. Během jednání zazněly konkrétní návrhy nejen projektů, ale i návrhy na spolupráci při zavádění moderních technologií.

Řada projektů, o které projevily české firmy zájem jako např. propojení železničních koridorů jak na vnitrostátních tratích, tak i se sousedními státy, účast na rozvoji ropných polí, spolupráce při exploataci dolů a nerostného bohatství země, zdravotnictví, zemědělská zařízení a nové technologie, dopravní systémy a prostředky, a řada dalších oblastí, které doprovázející podnikatelů se svými protějšky dojednávaly separátně.

Významným momentem byl podpis mezivládní Dohody o hospodářské spolupráci, která ustavuje Společnou komisi, která se bude pravidelně scházet každým rokem v jedné zemi a bude podporovat české firmy při průniku na tento významný trh. V rámci sety podepsaly české firmy i kontrakty na nové dodávky svých výrobků. Rovněž se českým firmám otevírají možnosti na obnovu dříve dodaných zařízení a technologií. Velkou možnost vidí obě strany při průniku na okolní trhy.

Ministerstva dopravy a energetiky poskytly katalogy investičních projektů. Projekty v oblasti dopravy a místního rozvoje lze nalézt na webových stránkách Investment Opportunities in Transportation and Urban Development. Brožuru Iran, Water & Power Investment and Cooperation naleznete na webu MPO ČR v příloze ke stažení.

Uvolnění mezinárodních sankcí a probíhající reformy otevírají zahraničním investorům osmdesátimilionový trh, na němž se mohou úspěšně prosadit i české firmy.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek