Investiční projekty Litevských letišť

8. 3. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Litevská letiště (Lithuanian Airports, LL) chystají v nadcházejících měsících řadu zajímavých investičních projektů. Proto Zastupitelský úřad ČR požádal generálního ředitele LL G. Almantase o schůzku s cílem seznámit se s vedením LL, prezentovat zájem českých firem o spolupráci a zjistit více o strategii, plánech a projektech LL.

Jednání proběhlo v pracovní a vstřícné atmosféře, G. Almantas uvedl, že LL realizuje a bude realizovat řadu projektů a doposud (s jednou malou výjimkou) s českými firmami nemá zkušenost. Vilnius je v rámci LL hlavním letištěm, Kaunas se zaměřuje více na kargo a MRO služby (Maintenance, Repair, Operations), Palanga je hlavně regionálním letištěm pro turistiku. LL se nyní snaží získat prostředky z fondů EU, aby mohla realizovat investice do roku 2020, potřebuje na to však souhlas a podporu EK.

Největším projektem, který je nyní v přípravě, bude velká rekonstrukce letiště ve Vilniusu, zahrnující jak modernizaci ranveje, tak terminálu (včetně systému odbavení zavazadel atd.). Letiště bude v roce 2017 i na jeden měsíc uzavřeno a provoz bude přesměrován do Kaunasu, převoz mezi městy zajistí shuttle busy.

Příprava již byla zahájena, projekt zahrne i modernizaci osvětlení, elektrické infrastruktury, systému odpadních vod atd. Bude vyhlášen mezinárodní tendr podle standardních pravidel, technické specifikace mají být dokončeny tento měsíc. Chtějí vybrat konsorcium firem do konce roku 2016.

Realizují se i další menší projekty – jako kupř. v Kaunasu rekonstrukce terminálu, rozvoj jižní části tamního letiště i budování a rozvoj v sousedství letiště ve Vilniusu (Airport Business Park). Pracuje se i na menších (elektronická aplikace) a větších IT projektech (videomonitoring).

Vláda bude nyní rozhodovat o vyhlášení tendru na koncesi pro provozování LL, vybírá se poradce a zřejmě na podzim bude vyhlášena soutěž. Co se týče dodávek kupř. radarů, tyto záležitosti spadají do kompetence Řízení letového provozu (SE Oro navigacija, Air Navigation Services).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Vilniusu (Litva).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek