Investory roku 2015 jsou INA Lanškroun, FNZ a Honeywell

26. 10. 2016 | Zdroj: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Šestnáctý ročník soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku zná své vítěze. V úterý 25. října 2016 je v Praze slavnostně vyhlásila agentura CzechInvest. Ocenění získalo celkem jedenáct významných investorů a podnikatelských nemovitostí za rok 2015.

Investor roku 2015 - vyhlášení. Foto: CzechInvest Dvě zvláštní ceny předal odborný partner soutěže Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Záštitu nad soutěží převzal ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek, který cenu za 1. místo v kategorii Výroba osobně předal zástupcům společnosti INA Lanškroun. Investice firmy INA Lanškroun ve výši 2,5 miliardy korun přinesla do Pardubického kraje 900 nových pracovních míst.

V kategorii IT a sdílené služby zvítězila společnost FNZ (Czechia), která bude z Brna obsluhovat zákazníky ve Španělsku a Velké Británii. V kategorii Výzkum a vývoj získala první místo společnost Honeywell, která v Brně otevřela nové výzkumné a vývojové laboratoře.

„V roce 2015 CzechInvest dojednal investice za bezmála 45 miliard korun. Více než 30 procent všech investic šlo do high-tech projektů. To je jasný signál toho, že se Česká republika ve světě zapsala jako ideální destinace pro investice s vyšší přidanou hodnotou,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

I letos bylo uděleno ocenění Podnikatelská nemovitost, a to ve dvou kategoriích. Průmyslovou zónou roku 2015 byla zvolena Průmyslová zóna Svitavy – Paprsek. Cenu za Nemovitost roku 2015 pro technologická centra a služby získala Waltrovka společnosti Penta Investments.

„Vedle kvalitních lidí je jedním z důležitých kritérií i rychlost, s jakou může investor začít podnikat. K tomu je samozřejmě třeba také kvalitní nabídka příhodných ploch, což je oblast, ve které do budoucna cítíme určitě rezervy. Proto jsme s podporou mnohých měst a obcí vytipovali vhodné lokality, kam by mohli noví investoři již za několik let zamířit,“ uvádí generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Cenu AFI za významný počin v oblasti investic získala Konica Minolta Business Solution Czech a Cenu AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí České republiky obdržel Jan Amos Havelka, jeden ze zakladatelů agentury CzechInvest.

„Mám velkou radost, že jsem mohl cenu za dlouholetý přínos předat právě Janu Amosu Havelkovi, který má významnou zásluhu na historickém úspěchu i současném vysokém standardu investičního prostředí v České republice. Stál rovněž u zrodu agentury CzechInvest, což bylo nepochybně milníkem v rozvoji investičního prostředí České republiky,“ konstatuje Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

Výsledky soutěže Investor a podnikatelská nemovitost roku 2015

Investor roku 2015 – kategorie Výroba

1. místo

INA Lanškroun, s.r.o. 
Společnost INA Lanškroun hodlá navyšovat výrobu modulů pro řízení tepla. Do roku 2019 plánuje investovat 2,5 miliardy korun, z menší části ve stávajícím závodě v Lanškrouně a poté především v novém závodě ve Svitavách, kde by měla vytvořit až 900 nových pracovních míst.

2. místo

Kiswire Cord Czech s.r.o.
Jihokorejská společnost Kiswire chce v průmyslové zóně u Žatce postavit továrnu na výrobu patních lanek a pneumatik, které bude mimo jiné dodávat i společnosti Nexen Tire. Společnost v České republice investuje přes 2,4 miliardy korun a vytvoří až 330 nových pracovních míst.

3. místo

Yankee Candle s.r.o.
Americký výrobce aromatických svíček postaví svůj první závod v Evropě právě v České republice, a to v průmyslové zóně Most – Joseph. Plánuje investovat přes miliardu korun a postupné vytvořit téměř 400 nových pracovních míst. Zahájení zkušební výroby je naplánováno již na leden 2017.

Investor roku 2015 – kategorie IT a sdílené služby

1. místo

FNZ (Czechia) s.r.o.
Firma FNZ z Nového Zélandu umístila své podnikání do města Brna, kde zaměstnává kolem 400 lidí. V současné době odsud obsluhuje veškeré své zákazníky z Austrálie, Španělska a Velké Británie a do budoucna chce získat také klientelu ze Švýcarska, Itálie a severských zemí. V brněnské metropoli chce v následujících pěti letech investovat 110 milionů korun do nových prostor, ve kterých by práci mohlo nalézt až 250 dalších vývojářů. 

2. místo

EPAM Systems (Czech Republic) s.r.o.
Přední světový dodavatel IT produktových řešení a představitel softwarového inženýrství EPAM Systems otevřel v České republice před rokem důležité delivery centrum pro podporu zákazníků z celého světa. V Praze má EPAM Systems okolo stovky zaměstnanců. V příštích letech očekává, že jejich počet výrazně poroste a počáteční investice se ještě zdvojnásobí.

3. místo

JNJ Global Business Services s.r.o.
Společnost Johnson & Johnson založila v roce 2006 v Praze centrum sdílených služeb podporující procesy společnosti pro partnerské organizace regionu Evropy, Středního východu a Afriky. Poskytuje služby především z oblasti financí, HR, zásobování i IT. V současné době společnost zaměstnává kolem 450 odborníků a do konce roku 2018 plánuje nabrat dalších 300 lidí.

Investor roku 2015 – kategorie Výzkum a vývoj

1. místo

Honeywell, spol. s.r.o.
Výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell zaměřené na letectví, automatizaci a řízení otevřelo v Brně tři nové laboratoře za téměř 250 milionů korun a dalších pět laboratoří plánuje otevřít v následujících měsících. Moderní výzkumné prostory a kanceláře nabídnou v Jihomoravském kraji 300 nových pracovních míst a stanou se největším výzkumným a vývojovým centrem společnosti Honeywell v celé Evropě.

2. místo

TOMS – Technology s.r.o.
Technologické centrum společnosti TOMS – Technology v Liberci se zaměří na vývoj přesných optických systémů. Společnost do něj investuje 111 milionů korun a vytvoří 27 nových pracovních míst. 

3. místo

TÜV SÜD Czech s.r.o.
Společnost TÜV SÜD Czech plánuje v Mladé Boleslavi otevřít technologickou laboratoř pro nedestruktivní testování bezpečnosti vozidel. Celková výše investice do tohoto technologického centra činí přes 72 miliard korun a práci by v něm mělo najít až 20 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. 

Podnikatelská nemovitost 2015 – kategorie Průmyslová zóna

Průmyslová zóna Svitavy – Paprsek
Průmyslová zóna Svitavy – Paprsek je situována v severní části města Svitavy, v blízkosti mezinárodní železniční tratě na ose Berlín - Vídeň a budoucí rychlostní silnice propojující východní Čechy s Moravou. Jejím vlastníkem je město Svitavy a vybudována byla v letech 2002 a 2003. Celková velikost průmyslové zóny je 40 ha. V roce 2015 byla v zóně realizována investice ve výši 2,5 miliardy korun, a na rozloze 4,5 ha tak bude vytvořeno téměř 900 pracovních míst. Průmyslová zóna tím byla zcela zaplněna.

Podnikatelská nemovitost 2015 – kategorie Nemovitost pro technologická centra a služby

Waltrovka (Penta Investments, s.r.o.)
Areál Waltrovka se nachází v místech bývalé továrny Walter Motors založené Josefem Walterem v roce 1911. Největší rozmach továrna zažila mezi první a druhou světovou válkou, kdy zde byly vyráběny i různé typy leteckých motorů. V roce 2012 areál bývalé Waltrovky odkoupila společnost Penta Investments s cílem revitalizovat dané území. Během posledního roku bylo přislíbeno vytvoření 600 pracovních míst. Prvním objektem rozsáhlého území Waltrovky je administrativní budova Aviatica. Její výstavba byla zahájena v prosinci 2013. Budova nabízí celkem 27 tisíc m² pronajímatelných ploch a kromě moderních kancelářských prostor kategorie A nabídne také základní služby jako supermarket či drogerii.

Cena AFI za významný počin v oblasti investic

Konica Minolta Business Solutions Czech, spol. s r.o.
Inovační centrum Konica Minolta je centrum moderních informačních a komunikačních technologií pro celou Evropu zaměstnávající desítky vysoce kvalifikovaných IT odborníků a vědců. V centru vznikají technologie jako nové generace holografických brýlí pro rozšířenou realitu, zařízení pro digitalizaci ručně psaného textu či sémantické porozumění dokumentům. Centrum, jehož aktivity pokrývají všechny fáze vývojového procesu od výzkumu až po testování, využívá spolupráce s brněnskými univerzitami, Jihomoravským inovačním centrem a lokálními partnery. Investice do výzkumu a vývoje činila v roce 2015 více než 38 milionů korun. Pro rok 2016 je plánováno dalších 91 milionů korun.

Cena AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí ČR

Jan Amos Havelka
Jan Amos Havelka absolvoval Slovenskou vysokou školu technickou, obor Územní plánování a architektura. Dlouhá léta působil jako architekt v Kuvajtu. V letech 1991 až 1992 byl náměstkem ministra pro mezinárodní vztahy vlády Slovenské republiky. V následujících letech pracoval jako poradce ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimíra Dlouhého. Jan Amos Havelka hrál klíčovou roli při budování a vzniku agentury CzechInvest, kterou po sedm let úspěšně vedl a rovněž se podílel na založení Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Nyní působí jako poradce na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek