Írán po sankcích: Šance pro exportéry. CzechTrade otevírá novou kancelář

22. 7. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Írán po sankcích: Šance pro exportéry. CzechTrade otevírá novou kancelář Ministerstvo průmyslu a obchodu chce otevřít prostřednictvím agentury pro podporu exportu CzechTrade novou zahraniční kancelář v Íránu. Západ v reakci na podepsání dohody s Íránem o omezení jeho jaderného programu odvolá sankce a otevře tak dveře užší vzájemné spolupráci. I českým exportérům se nabízí šance dobýt obrovský a perspektivní trh.

O otevření kanceláře v Teheránu jedná ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem zahraničních věcí dnes, tedy ve středu 22. července. „Českým exportérům se otevírají nové možnosti a téměř 80milionový íránský trh je pro ně velkou příležitostí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Teherán, Írán„Nová zahraniční kancelář by se otevírala v teritoriu, ve kterém detekujeme budoucí silné obchodní a oborové příležitosti. Historicky byly naše obchodní vztahy s Íránem vždy smysluplné. Docházelo k významné obchodní výměně zejména v několika odvětvích, kde je ČR velice konkurenceschopná,“ doplňuje Mládek.

V Íránu byl vždy zájem o české dopravní prostředky, strojní vybavení, investiční celky, dobývací a textilní techniku nebo energetické technologie – a v těchto odvětvích mají české firmy šanci i do budoucna.

Project Iran 2015

Zahraniční kancelář CzechTrade v Dubaj již v loňském roce zmapovala příležitosti a možnosti prezentace českých podniků na veletrhu v oblasti Středního východu včetně Íránu. Vytipovala stavební veletrh Projekt Iran 2015, kterého se letos v červnu zúčastnilo šest českých firem.

„Přítomnost na prvním ročníku veletrhu Project Iran nám přinesla přes sedm desítek kontaktů a v neposlední řadě možnost vidět na vlastní oči obrovský potenciál, který Írán nabízí nejen ve stavebnictví,“ upozorňuje generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal. (Můžete si poslechnout rozhovor s Radomilem Doležalem na ČT24, čas cca 19:00). Budování obchodního vztahu, obzvláště v teritoriu, jehož relace s demokratickým světem byly v uplynulém období poškozeny, je podle něj během na dlouhou trať a otevření zahraniční kanceláře agentury CzechTrade mu může významně pomoci.

Kanceláře CzechTrade se ČR i exportérům vyplatí

Význam zahraničních kanceláří CzechTrade dokazují statistická data. Celkové náklady státu na provoz všech zahraničních kanceláří tvoří asi 150 milionů korun ročně, přičemž například v roce 2013 byly potvrzeny úspěšné případy českých exportérů (uzavřené obchodní kontrakty) v hodnotě převyšující 1,7 miliardy korun. V roce 2014 dosáhly rekordní hodnoty 6,8 miliardy korun.

 

Redakčně zpracovaná tisková zpráva MPO

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek