Island ruší omezení volného pohybu kapitálu

14. 10. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Island ruší omezení volného pohybu kapitálu Dne 11. října 2016 plénum islandského parlamentu (Alþingi) v závěru poslední schůze před parlamentními volbami jednomyslně schválilo vládní návrh zákona o odstranění kapitálových restrikcí na Islandu. V 63členné sněmovně hlasovalo pro zákon všech 47 přítomných poslanců. Zákon, vypracovaný se zohledněním doporučení MMF, předložila vláda parlamentu v polovině srpna 2016.

Datem vyhlášení zákona nabývá účinnosti řada opatření:

  • přímé zahraniční investice cizinců na Islandu jsou možné bez omezení;
  • přímé zahraniční investice Islanďanů v cizině jsou možné bez omezení, avšak podléhají předchozímu souhlasu islandské Centrální banky;
  • bankovní převody v cizí měně (CM), investice do finančních instrumentů v CM a splátky půjček v CM se povolují do limitu, který bude stanovovat a upravovat Centrální banka (první zvýšení limitu proběhne k 1. 1. 2017);
  • ruší se systém žádostí Islanďanů o příděl hotovosti v CM i povinnost odkupu valut, které si Islanďané přivezou ze zahraničních cest;
  • Islanďané-fyzické osoby mohou čerpat na Islandu půjčky k nákupu nemovitostí, motorových vozidel a k dalším investicím v cizině, mohou si však pořídit nejvýše jednu nemovitost ročně.

S účinností od 1. 1. 2017 bude dále zrušena povinná 1roční vinkulace 40% části zahraniční investice u Centrální banky. Dopad zbývajících restrikcí po Novém roce zůstane velmi omezený a bude se týkat pouze nadměrných finančních zůstatků a zahraničních transakcí velmi movitých Islanďanů. Expertní skupina po vyhodnocení účinků zákona rozhodne, kdy lze odstranit zcela všechny restrikce.

Ve zvláštním režimu jako dosud budou vypořádávány tzv. offshoreové islandské koruny (ISK) v likvidovaných islandských bankách.

Po osmi letech končí řada netržních omezení volného pohybu kapitálu na Islandu. Tento proces nastoupila současná vláda v červnu 2015, dva týdny před parlamentními volbami splnila svůj slib a kapitálovou izolaci Islandu od zbytku světa demontuje. Hlavním důvodem zavedení restrikcí v listopadu 2008 bylo, že u všech tří islandských komerčních bank, které na podzim 2008 v rychlém sledu ohlásily úpadek, měli zahraniční klienti uloženo velké množství vkladů v ISK bez bezprostředního krytí.

Nyní se tyto vklady v rámci vypořádávání konkurzních podstat zkrachovalých bank vyplácejí s dohodnutou přirážkou (tzv. stabilizační příspěvek) za sanaci těchto bank státem, popř. formou měnových aukcí, kdy Centrální banka tyto vklady odkupuje za EUR, přičemž nabídnutý směnný kurs je znevýhodněn asi o 30 % oproti kursu aktuálnímu.

Ke zrušení restrikcí v současné době jsou vhodné podmínky: islandská ekonomika je stabilizovaná a dynamicky roste, nově založené komerční banky na Islandu mají uspokojivou likviditu. Kurs ISK od začátku roku posiluje, oproti všem hlavním měnám (EUR, USD, GBP) o více než 10 %. Stav devizových rezerv je dle Centrální banky dostatečně vysoký, aby kompenzoval případný odliv kapitálu po odstranění kapitálových omezení.

Aktuální základní úroková sazba ve výši 5,25 % p. a. má být adekvátní pobídkou, aby vkladatelé své prostředky z Islandu nevyváděli. V nastávajícím období musí Centrální banka s úrokovou sazbou pracovat citlivě, aby odradila spekulanty, avšak přitáhla nový seriózní investiční kapitál ze zahraničí: na islandském akciovém trhu se dnes nepohybují téměř žádní investoři z ciziny a více než 40 % akcií obchodovaných na reykjavické burze vlastní islandské penzijní fondy.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek