Islandské ekonomické aktuality na počátku roku 2016

30. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Islandské ekonomické aktuality na počátku roku 2016 V týdnu od 11. ledna 2016 agentura Standard & Poor’s zvýšila rating Islandu ze stupně BBB na BBB+. Hlavním argumentem je úspěšná transformace ekonomiky po r. 2014 směrem k odstranění kapitálových restrikcí; stát náležitě hradí své závazky a půjčky. Další zvýšení ratingu je dle agentury možné očekávat po úplném odstranění kapitálových restrikcí, zůstane-li po něm vyrovnaná obchodní bilance a situace na finančním trhu.

Naopak snížení ratingu by mohly způsobit hospodářská nestabilita, opožďování konce kapitálových restrikcí, snížení zásob cizích měn nebo zhoršení kursu ISK.

Podle nové zprávy Transparency International se míra korupce na Islandu zvýšila. Island na začátku r. 2016 v žebříčku 168 hodnocených zemí světa obsadil solidní 13. místo, což však představuje poslední příčku ze všech severských zemí. Islanďané výsledek vnímají nelibě, protože v letech 2005 a 2006 byl Island hodnocen jako nejméně zkorumpovaná země světa.

Míra inflace za r. 2015 činila 1,6 %, což je nejméně od r. 1994 (1,5 %) a zároveň třetí nejnižší hodnota v dějinách nezávislého Islandu (1,3 % v r. 1959). Míra nezaměstnanosti na konci r. 2015 byla 3,5 %.

Na začátku r. 2016 je islandská ekonomika v dobré kondici, resp. nejlepší v tomto století. Hlavní deficit dle premiéra Sigmundura Davíða Gunnlaugssona tvoří turistická infrastruktura ostrova (mimo metropolitní oblast), zaostávající za poptávkou prudce rostoucího segmentu cestovního ruchu. Například v listopadu 2015 se na Islandu uskutečnilo 203 600 hotelových noclehů, což je meziročně o 28,8 % více a též dokládá, že již zanikla pověst Islandu jako výlučně letní destinace.

Během hlavní letní sezóny 2016 se na Islandu očekává nedostatek hotelového ubytování, známější hotely v turistických centrech mají prázdninovou kapacitu zcela obsazenu. Islandští developeři na tento trend reagují a dle již zveřejněných projektů má být na Islandu do r. 2020 k dispozici 3 700 nových hotelových pokojů, z toho 2 500 v regionu hlavního města Reykjavíku.

 Centrální banka v té souvislosti varovala před možným přehříváním ekonomiky v důsledku stavebního boomu. Konstatovala, že v současnosti jsou islandské hotely velmi slušně vytíženy a je na místě přistavit některé další, ne však jít do extrému a vytvářet nadbytečné kapacity.

Za r. 2015 bylo na Islandu registrováno 10 004 nových motorových vozidel, což představuje meziroční nárůst o plných 48 %. Odhad pro r. 2016 je ještě optimističtější a počítá až se 16 tis. vozy. V takových počtech se objevovaly nové vozy na islandských silnicích v době ekonomického rozmachu let 2006–2007 (po pádu bank a zpomalení ekonomiky byly naopak v r. 2009 evidovány jen 2 tis. aut).

Podstatný rozdíl je však v zákaznících, kteří vozidla kupují: zatímco před deseti lety se nová auta pořizovala do domácností, nyní za nárůstem registrací stojí objednávky půjčoven aut pro zahraniční návštěvníky Islandu. Opět se tím zvýrazňuje vliv turismu na chod islandské ekonomiky.

Hodnota obchodu s počítačovými technologiemi islandské provenience v r. 2015 meziročně stoupla o 100 % na 90 mld. ISK. Předsedkyně Konfederace islandských IT firem Regnheiður Magnúsdóttir k tomu uvedla, že po rybolovu, energetice, cestovním ruchu a hliníkárenství má sektor IT ambice stát se dalším pilířem islandské ekonomiky. V současnosti se IT podílejí na HDP Islandu 4,9 %.

Koncem ledna se zvýraznila nesouhra obou koaličních stran ohledně již deklarovaného zájmu na odprodej části (28,2 %) státního podílu v (nové) Landsbanki v r. 2016. Úřady již prodej začaly připravovat z pokynu ministra financí a hospodářství Bjarniho Benediktssona, který je současně předsedou Strany nezávislosti: strana je proti tomu, aby stát nadále určoval podobu islandského bankovnictví. Naopak Pokroková strana, kterou vede premiér Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, se nyní staví proti prodeji.

Dne 21. ledna 2016 byla podepsána nová dohoda o mzdách mezi Asociací islandského obchodu (SA) a Islandskou konfederací práce. Ošetřuje dojednaný růst mezd (jakož i vyšší odvody zaměstnavatelů do penzijních fondů) do konce r. 2018 a je vyústěním jednotlivých dohod profesních stavů, uzavřených v atmosféře bouřlivých stávkových hnutí r. 2015. Ačkoli v první polovině tohoto roku ještě proběhne dílčí revize dohody, dle signatářů by na islandském trhu práce měl na další tři roky nastat smír.

Vlády Islandu a Švýcarska dne 20. ledna 2016 podepsaly prohlášení o pravidelné výměně informací o peněžních příjmech a majetku daňových poplatníků – fyzických i právnických osob. Strany deklarují rovněž zájem více komunikovat na úseku finančních služeb. Provádění dohody započne v lednu 2018 předáním dávky za účetní rok 2017. Nad plněním požadavků a technickou realizací výměny informací bude dohlížet OECD.

Pracovní skupina premiéra pro implementaci Dohody o EHP dne 11. ledna 2016 ve své zprávě konstatovala, že hlavním důvodem pomalého přebírání evropského práva na Islandu je nedostatečná administrativní kapacita, která vytváří zpoždění v návrzích národní legislativy. Aktuální backlog nepřejatých legislativních aktů EHP na Islandu činí 2,1 % (k 30. 9. 2015 na transpozici čekalo 474 norem).

Zpráva je ještě více kritická k tomu, že Island nemá žádné personální kapacity sledovat a konzultovat legislativní návrhy v Bruselu v době jejich plánování a tvorby, ale až před jejich schvalováním, kdy už nelze podobu předpisu příliš ovlivnit. Dle doporučení zprávy, s níž se premiér S. D. Gunnlaugsson ztotožnil, by vláda mohla dočasně (na dobu dvou let) najmout 4 experty na unijní právo, kteří by pomáhali střídavě jednotlivým ministerstvům s přejímáním zpožděné legislativy.

Dále zpráva navrhuje, aby vláda každý rok ve spolupráci s parlamentem schválila seznam legislativních aktů EU/EHP, které jsou pro Island prioritní z hlediska národních zájmů. Těm by se věnovali úředníci přednostně, včetně snah o konzultace v Bruselu ve fázi přípravy předpisu.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek