Itálie: alarm pro příjmy do státní pokladny, za první čtvrtletí 2012 chybí 3,5 miliardy euro

11. 6. 2012

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 06.06.2012
  • Zdroj: Rainews24

V prvních čtyřech měsících roku 2012 vzrostly příjmy do státní pokladny o jeden a půl miliardy euro, oproti stejnému období roku 2011(+1,3 %). To ale není dost: ve srovnání s oficiální předpovědí vlády, chybí ještě 3,47 miliard euro, aby se plány ekonomického růstu a umazávání státního dluhu plnily tak jak bylo nalinkováno.

Hlavním důvodem, proč se do státní pokladny nepřijalo to, co bylo naplánováno, jsou nižší příjmy z DPH, což je zdůvodněno přetrvávající ekonomickou krizí. Podle premiéra, Maria Montiho, neexistuje prostor pro fiskální odlehčení tlaku, alespoň v tomto okamžiku ne, poznamenal. Vláda naopak plánuje, avizované, zvýšení sazby DPH na podzim tohoto roku. Většina politiků hovoří o velkých obtížích splnit příjmový plán státní poklady, a to nejen z důsledku krize (tedy DPH), ale především kvůli nepředvídané katastrofě, která celou zemi poznamenala (zemětřesení v severní části Itálie).

Od účetního dvora italské vlády přišlo varování, že je momentálně velmi nebezpečné zvyšovat či zavádět další daně, italská ekonomika by se mohla dostat do bludného kruhu. Dále prezident účetního dvora poznamenal, že je potřeba přitvrdit proti neplatičům daní a proti korupci, která přetrvává především ve zdravotnictví.

Zpracovala ředitelka kanceláře CzechTrade Milán.

Tisknout Vaše hodnocení: