Italský výrobce autobaterií zvažuje ukončení činnosti v ČR

3. 8. 2009 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Nadnárodní koncern Fiamm, výrobce startovacích baterií, houkaček a autoantén, dne 30. července 2009 oznámil nový strategický plán rozvoje společnosti, který bude zřejmě znamenat omezení výroby v České republice.

Společnost Fiamm oznámila plán rozvoje společnosti na příští 3 roky, jehož těžištěm jsou inovace a racionalizace výroby. Plán počítá s realizací investic ve výši 70 mil. EUR, z nichž 45 mil. EUR půjde do výrobních závodů umístěných v Itálii (Avezzano 33 mil. EUR, Veronella 12 mil. EUR) a vytvořením 140 nových pracovních míst v těchto závodech. Nový plán rozvoje má souhlas i ze strany odborů, se kterými byla vedena dlouhá a těžká jednání.

Firma k plánu přistoupila na základě důsledků světové hospodářské krize, která těžce postihla výrobce automobilů a dodavatele komponentů, ke kterým Fiamm patří. Tato situace konkrétně vyústila v odklon od přesunu výroby do zahraničí a posílení výrobní základny v závodu v Avezzanu, který je „konkurentem“ Akumy a.s. Fiamm proto předpokládá, že dojde k přesunu výroby z ČR do Itálie a z Avezzana se tím pádem stane evropské centrum excelence výroby akumulátorů a baterií. Pro realizaci plánu je ovšem třeba drasticky snížit výrobní náklady v Itálii (v ČR jsou 5x nižší) a zvýšit produktivitu práce a zároveň snížit cenu práce cca o 20 %. Snížení ceny práce bylo hlavním problémem při jednání s odbory, kterým nakonec nezbývalo nic jiného než souhlasit.

Nadnárodní skupina Fiamm vznikla v roce 1942 a vyrábí startovací baterie, houkačky a autoantény. Vlastní výrobní závody v Brazílii, USA, Číně, ČR a Itálii. Celosvětově zaměstnává cca 2500 osob, z toho 950 v Itálii. Obrat skupiny za rok 2008 dosáhl 466 mil. EUR.

Pro čerstvost výše uvedené informace je těžko předvídat konkrétní dopady a jejich rozsah na českou dceru Fiammu mladoboleslavskou Akumu a.s., která je členem koncernu Fiamm od 26. 6. 1998. Je jisté, že se jedná o konkrétní dopad hospodářské krize. Fiamm ovšem v minulosti reorganizoval vícekrát svou výrobní základnu a došlo tak uzavření závodů v Rakousku, Belgii, Francii a Indii.

Zřejmě tedy nedojde k plnému naplnění toho, že „budoucnost firmy a značky Akuma je spojena s nadnárodním koncernem Fiamm, světovou jedničkou ve výrobě houkaček, 3. největším světovým výrobcem průmyslových baterií v Evropě a významným producentem startovacích baterií a autoantén“, jak Akuma a.s. uvádí na svých internetových stránkách.

V případě Itálie se navíc jedná i o politické gesto a akt solidarity, neboť závod v Avezzanu se nachází ve středoitalském regionu Abruzzo poblíž zemětřesením postižené Aquily. Každá zpráva o tom, že v tomto regionu vzniknou pracovní příležitosti a přispěje se tak k jeho rozvoji, je z italského pohledu velmi cenná a hodná následování.

Zajímavá je situace i z pohledu odborů. V Itálii je to snad poprvé, kdy odbory souhlasily s tím, aby platy šly dolů. Toto téma až do této doby bylo tabu. Odboráři pochopili, že udržení stávajících 220 míst v Avezzanu a vytvořeních dalších 140 při současném utažení opasků je koneckonců dobrým obchodem pro budoucnost.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Římě (Itálie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek