Itálie míchá daněmi: zrušení daně z nemovitosti, zavedení Service Tax a hrozba zvýšení základní sazby DPH

10. 9. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 03.09.2013
  • Zdroj: Panorama, PMI

Italská vláda zrušila daň IMUImposta municipale unica (daň z nemovitosti), kterou zavedla předešlá vláda Maria Montiho a jejímž prostřednictvím se odváděli do státního a komunálního rozpočtu odvody za vlastněné nemovitosti (sazba této daně se pohybovala mezi 0,4 – 0,79 % a aplikovala se na katastrální hodnotu vlastněné nemovitosti). IMU měla přinést ročně státní pokladně přes 11 miliard euro a současný kabinet vedený Enrico Letta ji minulý týden definitivně zrušil.

ilustrační obrázekNa druhou stranu ale italská vláda zavádí novou daň s názvem SERVICE TAX. Service Tax je dvousložkovou daní a skládá se z daně za komunální odpad (Tari) a za služby (Tasi). Daň bude spravována přímo obcemi, jež budou rozhodovat o daňové sazbě. Týkat se bude vlastníků nemovitostí, kteří danou nemovitost pronajímají a jejich nájemníků. Podrobnosti budou stanoveny „Zákonem stabilita“, který bude představen 15. 10. 2013.

Zvýšení základní sazby DPH

Zvýšení základní sazby DPH na 22 % italská vláda plánovala již k 1. červenci tohoto roku. Růst sazby by státnímu rozpočtu přinesl čtvrtletní přírůstek do státního rozpočtu v řádu jedné miliardy euro. Vláda se před letními prázdninami shodla na oddálení zvýšení základní sazby na 22 %, ale toto oddálení bylo stanoveno jen na tři měsíce. Ohlášené zvýšení o jeden procentní bod je jedním z opatření, která byla přijata předchozí vládou Maria Montiho za účelem získání potřebných finančních prostředků k italskému návratu na 3 procentní úroveň podílu deficitu rozpočtu na HDP, jak je stanoveno Evropskou unií.

Nové oddálení zvýšení základní sazby DPH se nepředpokládá, jak informoval náměstek ministra hospodářství, Stefano Fassina. Dle jeho slov je zvýšení sazby z 21% na 22% od 1. října nevyhnutelné. Jiné hlasy říkají, že zvýšení daně nepřinese nic dobrého, naopak prohloubí již tak katastrofální krizi vnitřní poptávky, respektive spotřeby a jsou zásadně proti tomuto opatření.

Vláda dosáhla dohody v otázce daně z nemovitostí (IMU), ale očekává se velmi ostrá konfrontace politických sil na téma DPH.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: