Itálie: nejnovější čísla zahraničního obchodu

7. 9. 2011

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 06.09.2011
  • Zdroj: il sole 24 ore

Podle ISTASTU (Italský statistický úřad), v červenci tohoto roku vzrostl italský export především do zemí mimo EU, a to o 2,3 % oproti předchozímu měsíci. Naopak import ve stejném období zaznamenal pokles o 0,4%.

V první desítce nejdynamičtějších trhů z hlediska italského vývozu vévodí Rusko (+21,8 %), Švýcarsko (+13,6 %), Turecko (+12,8 %) a Japonsko (+11,8 %), zpomaluje vývoz do Asie. V červenci dosáhlo saldo zahraničního obchodu Itálie se zeměmi mimo EU hodnoty -315 milionů euro, to znamená zvýšení oproti stejnému období roku 2010 (-232 milionů euro). Tahounem italského vývozu je stále strojírenství, v posledním době se oživila také zahraniční poptávka po produktech krátkodobé spotřeby.

Tajemnice zahraničního obchodu ministerstva ekonomického rozvoje, Catia Polidori, poznamenala, že Itálie je jedinou zemí ze šesti hlavních exportních ekonomik EU, jejíž vývoz rostl výrazněji, jak ostatně potvrzují i poslední data zveřejněná ISTATEM. Polidori zdůrazňuje, že v červenci celková hodnota italského vývozu dosáhla 16 miliard euro, doposud nejvyšší měsíční údaj týkající se vývozu mimo EU. Italští podnikatelé ale takové nadšení nesdílí, i když potvrzují, že vývozu do Brazílie a ostatních států jižní Ameriky se nadále velmi daří.

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Miláno.

Tisknout Vaše hodnocení: