Itálie: svařovací průmysl a průmyslové řezání zažívají těžské časy

17. 9. 2014

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 15.09.2014
  • Zdroj: Brico magazine

Šest let po hlavní krizi, jež hluboce zasáhla Itálii a snížila o jednu desetinu příjmy domácností a snížila o čtvrtinu průmyslovou produkci se ztrátou téměř jednoho milionu pracovních míst, najdeme v Itálii i další faktory, které mají negativní dopad na místní ekonomický systém a brzdí rozvoj italského průmyslu. To se týká i svařovacího průmyslu a průmyslového řezání. Oživení v tomto sektoru je patrné, ale zatím velmi slabé. Italské podniky doplácejí v rámci mezinárodní konkurence na vysoké ceny energií, narážejí na obtíže při získání úvěrů, bojují s opožděnými platbami, silnou fiskální zátěží a místní byrokratická mašinérie zpomaluje schopnost domácích podniků reagovat na aktuální poptávku, jak vyplývá ze zprávy Národní asociace firem ve svářecím průmyslu a průmyslovém řezání.

Italský sektor strojírenství (makro kategorie zahrnující svařovací průmysl a průmyslové řezání), podle údajů zpracovaných asociací Anima v roce 2013 zaznamenal pokles výroby o 1,1 %, zatímco předpověď pro celý rok 2014 odhaduje růst o 1 %. Data hodnotící poptávku na vnitřním trhu ukazují, že rok 2013 vykázal pokles prodejů v sektoru svařování a průmyslového řezání o 4,57 % oproti roku předešlému. Vnitřní poptávka stabilně klesá od roku 2009. Pokles produkce vykazuje i sektor přístrojů pro svařování a ruční řezání oxy-plynem, v loňském roce vykázal -3,36 %. Dobře se naopak daří zařízení pro centralizované systémy distribuce plynu (+3,45 %) zaměřené především na revamping stávajících zařízení.

Celková panorama sektoru vypadá následovně (var % 2012/2013)

-          Plamen a plyn -3,36

-          Sváření -2,81

-          Spotřeba materiálu -3,31

-          Automatizace svařování +0,04

-          Automatizace řezání -11,54.

Asociace ANASTA (Asociace společností ve svářecím průmyslu a průmyslovém řezání) zveřejnila statistku prodejů sektoru od roku 2007–2013.statistika prodejů Italia 2007-2013

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

 

 

 

 

 

 

 

 Tisknout Vaše hodnocení: