Itálie upíná naděje k Expu 2015

8. 7. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 08.07.2013
  • Zdroj: Il Sole 24 Ore a Expo2015

Ilustrační obrázekPrezident Italské republiky Giorgio Napolitano a předsedy vlády Enrico Letta na oficiální slavnostní prezentaci Všeobecné světové výstavy Expo 2015 v Miláně zdůraznili, že Expo představuje příležitost pro celou zemi a bude srdcem oživení místní ekonomiky i cestovního ruchu. Premiér dále zdůraznil, že volba ústředního tématu Všeobecné světové výstavy byla dobrá. EXPO 2015 je zaměřeno na klíčové otázky udržitelného rozvoje. Chce se stát globální příležitostí pro prezentaci a srovnání tradičních i inovativních postupů při výrobě potravin. Ústřední myšlenkou je přitom otázka, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pití.

Evropské předsednictví Evropské unie, od července do prosince 2014, bude věnováno právě Expu 2015. Premiér dále potvrdil, že příští zasedání ASEM se bude konat v Miláně a bude se jej účastnit na 50 předsedů vlád, což Itálie považuje za před inauguraci Všeobecné světové výstavy.

Prezident EU José Manuel Barroso zdůraznil význam této akce a to především pro výzkum a vývoj v oblasti udržitelného rozvoje a boje proti světovému hladu. Antonio Tajani představil evropský projekt pro Expo 2015, který je zaměřen na technologie a celkově do něj Evropa investuje 12 milionů euro. Kromě tohoto technologického projektu s názvem Galileo se Tajani zabývá studiem způsobu, jak usnadnit problematiku víz a napomoci tím cestovnímu ruchu.  

Finanční plán Expo 2015 je rozdělen do tří hlavních oblastí. Investice do infrastruktury nezbytné před zahájením akce jsou vypočítány na hodnotu 1,746 milionů euro (z toho 1,486 milionů poskytne italská vláda, zbytek dodá region, provincie, město a milánská hospodářská komora). Provozní náklady nezbytné pro organizaci akce, jejichž hodnota činí 1,277 milionů euro, budou pokryty z očekávaných příjmů. Kapitalizované náklady (včetně nehmotných aktiv) činí 177 milionů euro.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Miláně. 

Tisknout Vaše hodnocení: