Itálie zaostává za zbytkem Evropy v atraktivnosti z pohledu zahraničního kapitálu a investic

12. 11. 2014

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 28.10.2014

Není to vinou pouze zkostnatělého národního systému a malého vzrůstu rodinných MSP s nedostatkem kapitálu. Ingredience, která dnes chybí a která nejvíce odrazuje zahraniční investory je nedostatek „managerial skills“, jenž brání globálnímu skoku výrobků a služeb Made in Italy. Toto vyplývá z názorů investorů rizikového kapitálu, bankéřů, akademiků a právníků, kteří se tento týden sešli v italské Modeně na druhé světové konferenci GRO (Global restructuring organization) věnované tématu „Investice a hospodářský rozvoj“.

ilustrační obrázekV Itálii jsou MSP ve srovnání se zbytkem Evropy velmi malé (index průměrné velikosti evropských společností = 100), index průměrné velikosti italských MSP je na úrovni 60, v Německu má index hodnotu 170, ve Velké Británii 180. Na druhou stranu je pravda, že rodinné společnosti představují ve Francii 80 % celkového počtu firem, v Německu 89 %, v Itálii 85 %, ve Španělsku 83 % a ve Velké Británii 79%. Rozdíl ale je, že rodinné MSP řízené přímo rodinnými příslušníky a ne externími manažery jsou v Itálii zastoupeny nejvíce, a to z 67%, ve Francii je to pouze 26 %, v Německu 28 %, ve Španělsku 35 % a ve Velké Británii jen 10 %. V těchto číslech se nachází klíč k podpoře investic a růstu Itálie, která je v klasifikaci OECD jednou z nejhůře hodnocených zemí z hlediska legislativní zátěže, zdlouhavému soudnictví, byrokratických průtahů, nákladů na úvěr a chabé digitalizaci.

„Výprodejní období", které nastalo po sedmi letech italské recese, jenž vytvořila velmi atraktivní nabídky z hlediska shoppingu místních, není úplně u konce. Rozprodány byly věhlasné italské společnosti jako: Indesit, Pirelli, Valentino, Versace a další. V letech 2011 – 2013 bylo provedeno více než M&A operací na italské půdě. V letošním roce akvizice poklesly o 13,7 % oproti předchozímu roku. Aktivní jsou stále fondy private equity, jenž uzavřely v Itálii v tomto roce operace v hodnotě 5,7 miliard euro (+81 % oproti roku 2013). I přesto, že rok 2013 byl rekordním rokem z pohledu zahraničních investic v celé Evropě s počtem 3.955 projektů (+4% oproti 2012), jak vychází ze statistik společnosti Ernst & Young, Itálie i v tomto rekordním období vykazovala poslední místo v západní Evropě, co se týče preferencí investorů.  

Zdroj: Il Sole 24 Ore

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

 

 

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: