Italové očekávají oživení ekonomiky: vzrůst spotřebitelské a podnikatelské důvěry

30. 9. 2015

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 30.09.2015

Ilustrační obrázekV září je za posledních 13 let ukazatel důvěry domácností na vrcholu, zatímco ukazatel podniků byl posílen ve všech sektorech a znovu dosáhl vrcholu z listopadu 2007. Značně se zlepšují posudky situace v Itálii, klesá očekávaná nezaměstnanost. Pesimismus na trhu budoucího prodeje.

MILÁN – Známky oživení italské ekonomiky se evidentně vrací z dovolené, což potvrzují pozitivní ukazatelé HDP (zrychlení v první polovině roku) a posílení maloobchodního trhu. Signály, které byly zaznamenány u domácností a podnikatelů, říkají, že „důvěra“ k hospodářskému růstu byla v září výrazně zlepšena: na základě dat z ISTAT, se ukazatel spotřebitelské důvěry v srpnu zvýšil na 112,7 z původních 109,3, což je nejvyšší hodnota za posledních 13 let. I ukazatel podnikatelské důvěry se zvýšil z 103,9 na 106,2 a vykazuje pokrok ve všech oblastech: je na vrcholu od listopadu roku 2007. „Aktuální“ důvěra vzrostla ze 104 na 108 bodů a „budoucí“ (očekávaná) důvěra z 117,7 na 122.

Domácnosti. Analýza statistického úřadu ukazuje, že domácnosti vykazují zlepšení. Známky oživení ekonomiky na sebe v Itálii poutají neobvyklou pozornost, jelikož konzistentní růst (z 133,1 na 143,2 bodů) se týká hlavně hospodářského stavu země: posudky a očekávání o hospodářské situaci země a o nezaměstnanosti. „Respondenti pozorují zpomalení růstu cen jak v posledních 12 měsících, tak v těch následujících. Výrazně se snižují očekávaní v nezaměstnanosti (z 25 na 7)“, říká ISTAT, což neudělá velkou radost Mariu Draghimu, který dělá vše pro to, aby zvýšil inflaci na 2 %. I pro budoucí hospodářskou situaci země se očekávání spotřebitelů zlepšuje (saldo z 6 na 14), jak je vidět zejména z růstu z 35,1 % na 36,9 % těch, kteří vidí budoucnost v oblasti hospodářské situace země jako „mírně zlepšenou“  a snížení počtu těch, kteří vidí „konzistentní zhoršení“ celkové hospodářské situace země (z 10,6 % na 8,2 %). Pokroky jsou však vidět také v hospodářské situaci domácností, která sleduje jejich současné a budoucí možnosti úspor, možnosti koupě dlouhodobého majetku a jejich rozvahu. Podle slov ISTAT se jedná o „osobní“ důvěru, která vzrostla z 101,4 na 103,6. Mezi různými ukazateli vyniká nárůst optimismu v současných možnostech úspor.

Podniky. Podle ISTAT důvěra podniků stoupá ve všech oblastech: ve výrobním sektoru (z 102,7 na 104,2), ve stavebnictví (z 119,5 na 123,3), na trhu služeb (112,2) i v maloobchodech (z 107,8 na 108,8). Ve stavebnictví se očekává zvýšení zaměstnanosti, dokonce už i posudky stavebních plánů jsou daleko příznivější. Co se týče obecné situace země ve světě služeb, jsou odborníci poněkud skeptičtí. Skepticismu se snaží odporovat Coldiretti, podle něhož spotřeba potravin italských domácností po sedmi letech začala stoupat a očekává se, že kumulativní růst na konci roku bude 0,3%.

Zdroj: Repubblica.it
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

 

Tisknout Vaše hodnocení: