Italská vláda pomůže oslabeným bankám

20. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Italská vláda pomůže oslabeným bankám Na roztříštěném italském bankovním trhu působí víc než 600 bankovních domů. Některé z nich se v posledních měsících dostaly do problémů s nedostatkem kapitálu.

Moderní bankovnictví se z velké části rodilo v italských renesančních městských státech. Bankovní systém současné Itálie jako kdyby to pořád trochu odrážel. Je pro něj typická určitá roztříštěnost a velké množství lokálních bank výrazně zaměřených na domácí region. Ke konci loňského roku fungovalo na Apeninském poloostrově na 620 bank, což řadí Itálii daleko před srovnatelně lidnatou Francii a Velkou Británii. Více bank má v EU pouze Německo, loni to bylo přes 1740 bankovních domů.

Rozdrobenost italského bankovnictví dokresluje, že pět největších bank kontroluje jen 36 procent trhu. Tento ukazatel je v rámci EU nižší jen v Německu. Například ve Francii kontroluje největší pětka naopak plných 74 procent trhu, ve Velké Británii dokonce 77 procent. Pro italské bankovnictví bylo lichotivé, že globální krizi v roce 2008 ustálo relativně bez újmy. Právě silná vazba na region znamenala, že se do místních italských bank tak rychle nepřelily potíže z jiných zemí.

V záchranném fondu bude 20 miliard eur

Na druhou stranu z této doby se datuje počátek relativně vysokého objemu nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru. Špatné úvěry v Itálii mají podle agentury Reuters objem 350 miliard eur, což odpovídá asi třetině jejich celkového objemu v eurozóně.

Italský bankovní systém musí v poslední době tento problém řešit. Například jeden z lídrů trhu, skupina UniCredit, oznámil za loňský rok ztrátu 11,8 miliardy eur (to je v přepočtu asi 319 miliard korun). Důvodem byly mimořádné odpisy spojené s očištěním od špatných úvěrů. Banka, která má globální význam a pobočky provozuje mimo jiné i v České republice, podnikla ke zlepšení svého hospodaření dva kroky. Jednak oznámila, že zavře přes 900 poboček a propustí 14 tisíc zaměstnanců a také zahájila prodej nových akcií v celkovém objemu 13 miliard eur.

S potížemi se potýká i nejstarší italská banka Monte dei Paschi di Siena, kterou trápí nedostatek kapitálu. Bude ho muset zvýšit o 8,8 miliardy eur, které ovšem nedokázala vyjednat od soukromých investorů. Může ale zkusit využít šestiměsíčního prodloužení italského programu poskytování likvidity bankám v nouzi, který na konci roku schválila Evropská komise. Monte dei Paschi di Siena tak bude zřejmě prvním bankovním domem, který bude čerpat peníze z fondu, jenž minulý týden schválil italský parlament. Fond by měl shromáždit na záchranu italských bank 20 miliard eur (asi 540 miliard korun).

Na pomoc čekají dvě menší banky v Benátkách

Italská vláda chce u Evropské unie vyjednat pomoc také pro dvě menší banky z regionu Benátska – jde o bankovní domy Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Na jejich záchranu by mohlo jít zhruba pět miliard eur, o konkrétní sumě se ovšem ještě stále jedná. Stát pro ně zřejmě udělá hodně. Otázka přežití bank se totiž dnes v Itálii stává zjevně i politickou otázkou. Může výrazně ovlivnit voliče (a potažmo klienty bank) při rozhodování ve volbách.

Investice v ČR zasáhly výrobu kol i plastových víček

Itálie měla na celkových přímých zahraničních investicích do samostatné České republiky od jejího vzniku v roce 1993 do roku 2014 podíl necelé jedno procento. Podle analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR je to přesně 0,86 procenta, což řadí Itálii zhruba na konec první desítky největších investorů. Nejviditelnější byli Italové hlavně v prvních kolech investic a privatizace v devadesátých letech, kdy například skoupili velkou část pražských nemovitostí.

Významné jsou ale i nákupy z pozdější doby. Mezi ty nejznámější patřilo například postupné převzetí výroby autobusů značkou Iveco, privatizace Karlovarských minerálních vod, růst vlivu bankovní skupiny UniCredit nebo pojišťovny Generali. K zajímavým, ale méně známým investicím patřilo spuštění linky na výrobu kol z lehkých slitin v Mošnově firmou Cromodora Wheels. Společnost Freni Brembo rozjela v Ostravě výrobu automobilových brzd.

Skupina Tecnocap modernizovala podnik na jihu Čech, který se zaměřuje na výrobu uzávěrů nádob ze skla, umělé hmoty a plechu pro potraviny, léčiva a kosmetiku. Další italská společnost SIAD vyrábí ve svých dvou českých závodech na 150 tun plynu ročně. Společnost Viroplastic vyrábí v provozovně v Lískovci u Frýdku-Místku víčka na PET lahve ve velikosti do padesáti milimetrů.


Převzato z deníku E15. Autor: Tomáš Singl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek