Italský Enel investuje v Brazílii 3,4 miliardy EUR do roku 2019

24. 11. 2015

  • Země: Brazílie
  • Datum zveřejnění: 23.11.2015

Ilustrační obrázekItalský Enel investuje v Brazílii 3,4 miliardy EUR do roku 2019. Enel se bude účastnit dražby koncesí na výrobu energie, která proběhne 25. listopadu 2015, a má také zájem účastnit se privatizace státních distributorů, které jsou v současnosti ovládány společností Eletrobras. Jedná se zejména o státní distributory na severu Brazílie, jako společnosti Ceron, Celg, Cepisa, Ceal, ElectroAcre. Společnost Eletrobras v současnosti připravuje prodej společnosti Celg z federálního státu Goiás.

Primárně by měly prostředky směřovat na projekty v obnovitelných zdrojích.

Prezident nadnárodní energetické společnosti Enel, Francesco Starace, prohlásil minulou středu, 18. listopadu 2015, že společnost investuje v letech 2016 až 2019 v Brazílii 3,4 miliardy EUR, tedy podstatně více než dříve předpokládané 3 miliardy EUR. Dle jeho vyjádření je Brazílie důležitým cílem pro investice společnosti zejména v oblasti vodních, větrných a slunečních elektráren.

V následujících letech hodlá společnost zvýšit svoji výrobní kapacitu o 1,3 GW účastí na aukcích v Brazílii a Jižní Africe. Prozatím není určeno, kolik to bude v jednotlivých zemích, ale plán je navýšit kapacitu stejnou měrou v obou. Dle Starace je vhodná příležitost investovat v Brazílii neboť, přes současnou politickou a ekonomickou situaci, nepředpokládá návrat starých pořádků. Dalším důvodem pro zájem společnosti o Brazílii je možnost propojení stávajících sítí a systémů společnosti. Mimo federální distributory společnost zvažuje také investovat do rozšíření výroby a distribuce v Brazílii. Poměr investic do výroby a distribuce by měl být vyrovnaný.

Enel se bude účastnit dražby koncesí na výrobu energie, která proběhne 25. listopadu 2015, a má také zájem účastnit se privatizace státních distributorů, které jsou v současnosti ovládány společností Eletrobras. Jedná se zejména o státní distributory na severu Brazílie, jako společnosti Ceron, Celg, Cepisa, Ceal, ElectroAcre.

Společnost Eletrobras v současnosti připravuje prodej společnosti Celg z federálního státu Goiás. Cílem společnosti je snížení dluhu z 57 na 47,5 miliard EUR v roce 2019.

V Brazílii Enel kontroluje distribuční společnost Ampla, z federálního státu Rio de Janeiro, a společnost Coelce, z federálního státu Ceará. Společnost disponuje 89 GW instalované kapacity a distribuční sítí elektřiny a plynu o délce zhruba 1,9 miliónu kilometrů.

V Brazílii disponuje Enel 984.6 MW instalované kapacity ve vodních elektrárnách a 418 MW ve větrných, solárních a malých vodních elektrárnách, kontrolovaných společností Enel Green Power.

Zdroj: CIMM
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Tisknout Vaše hodnocení: