Italský Milán láká po Brexitu evropské instituce se sídlem ve Velké Británii do bývalého areálu EXPO

8. 8. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Italský Milán se snaží přesvědčit vysoké představitele evropských institucí se sídlem ve Velké Británii, aby přemístili svá sídla do bývalého areálu Expo v Miláně.

Nový starosta Milána Giuseppe Sala využil aktuální situace po referendu ve Velké Británii a naplánoval si v Londýně schůzky s představiteli tamějších unijních institucí: v plánu jsou setkání s A. Enria, předsedou Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) a Ch. Wirthumer-Hoch, předsedou správní rady Evropské lékové agentury (EMA). Cílem je přesvědčit vysoké představitele zmíněných institucí, aby svá sídla přesunuli z Londýna do Milána, přesněji do areálu nedávné Světové výstavy EXPO 2015. Nedávné britské referendum vnímá Milán jako svou velikou příležitostí. Evropský orgán pro bankovnictví má tři sídla: Londýn, Paříž a Frankfurt. Evropská léková agentura má sídlo pouze v Londýně.

Co se týká bankovního sektoru, je hlavní město italského regionu Lombardie místem s největší koncentrací finančních institucí v Itálii. To by mohla být jedinečná příležitost jak pro EBA, tak pro Milán. Mimo to, mnoho farmaceutických firem (jako třeba Bayer) už projevilo zájem o přesun laboratoří právě na bývalé výstaviště EXPO 2015. Bývalý výstavní areál Světové výstavy EXPO 2015, který se rozkládá na ploše více než milionu čtverečních metrů s perfektní infrastrukturou, by se mohl stát velice atraktivní, zvláště v případě, že by tato výhoda byla doplněna příznivými daňovými úlevami, o což se jak nový starosta Milána tak premiér Renzi snaží.

Ekonomická situace v severoitalské metropoli zaznamenává příznivý vývoj, jak ukazuje shrnutí níže. V roce 2015 se zde zvýšil počet firem o 5 tisíc (nárůst o 1,6 %), a stále roste počet těch zahraničních. Zlepšuje se zde i pracovní trh s 28 tisíci novými pracovními místy. Nezaměstnanost klesla na 8 % (-0,4 %), přesto je však nezaměstnanost mladých stále vysoká (22 %).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek