Italský Senát žádá otevřenost státu zahraničním automobilovým skupinám

29. 7. 2015

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 29.07.2015

Průmyslový výbor Senátu předal vládě zprávu o stavu automobilového sektoru v Itálii. Výbor požádal o státní pobídky pro nové výrobce. Sektor představuje 2 % z italského HDP a tvoří 1,2 milionu pracovních míst.

Ilustrační obrázekStátní podpora je cesta, jak zajistit budoucnost pro automobilový průmysl v Itálii, a to jak na straně přilákání nových investorů z řad výrobců, tak i podpora FCA (Fiat Chrysler Automobiles). Takto hovoří zpráva, jejíž poznatky senátní výbor v těchto dnech diskutuje se zástupci automobilového průmyslu a s italskou vládou.

Základní myšlenkou dané zprávy je, že automobilový průmysl je stále trochu „matkou“ všech výrobních činností. To se projevuje nejen na zaměstnanosti, ale také na schopnosti produkovat přidanou hodnotu (67 miliard euro). Značná, i přes krizi, zůstává kapacita místních podniků na poli inovací a výzkumu (investice do R&D v italském automotiv sektoru v roce 2012 představovaly 12,4 % z celkové sumy).  V Itálii, i když s personálem sníženým na 80.000 pracovníku, FCA zůstává nejdůležitějším a největším průmyslovým zaměstnavatelem v zemi.

Průzkum potvrzuje, že automobilový průmysl i nadále udržuje v Itálii svou ústřední úlohu a to zdaleka nedosáhl svého bodu nasycení. Senátní výbor požaduje po vládě, aby se rozhodla, zda věnovat finanční zdroje do průmyslu, který bude mít i nadále zásadní význam pro italskou ekonomiku a zaměstnanost. Senát žádá vhodné využití nástroje cílené státní podpory a cituje pozitivní příklady GM (General Motors Powertrain Europe v Turíně), nebo Lamborgini. General Motors Powertrain Europe, u příležitosti svého desátého výročí působení na italském trhu, oznámila, že bude rozšiřovat své prostory určené vývoji a uzavřela užší spolupráci s Turínskou technickou universitou. GM hodlá přijmout dalších 60 inženýrů. 

Zdroj informace: La Repubblica.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Milánu.

 

Tisknout Vaše hodnocení: