Italský stát privatizuje a rozprodává podíly v nejvýznamnějších společnostech v zemi

26. 11. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 25.11.2013
  • Zdroj: Panorama

Italský stát dal do prodeje své klenoty, na prodej jsou podíly ve společnostech jako je ENI, Fincantieri, Grandi Stazioni. Cílem je přivést do státní pokladny 12 miliard euro a snížit státní dluh.

V hledáčku nového PLÁNU PRIVATIZACÍ italské vlády je osm společností jenž jsou vybrány do prvního „balíku“ firem v nichž má stát podíl a který hodlá prodat. Jedná se o: STM, ENAV, ENI, FINCANTIERI, CDP RETI, CDP TAG, GRANDI STAZIONI  a SACE.

ilustrační obrázekVláda informovala, že například ve společnosti Grandi Stazioni (společnost která rekonstruovala také pražské hlavní nádraží) jenž řídí 13 hlavních italských nádraží, bude prodávat 60% podíl. Stejný podíl prodá i v případě finanční a pojišťovací skupiny SACE. V případě ENAV (řízení letového provozu) a společnosti Fincantieri (jedna z největších společností na světě v sektoru výroby lodí) stát prodává 40%.

Co se týče společnosti ENI (jedné z největších ropných společností na světě), premiér Letta oznámil prodej balíku 3% akcií, jejichž prodej přinese do státní pokladny 2 miliardy euro. Záměrem je udržet 30% podíl, tedy nepřijít o kontrolu společnosti.

V druhém kole, jak informoval premiér, by se privatizace mohla týkat italské pošty (LE POSTE ITALIANE) a italských drah (LE FERROVIE DELLO STATO).  

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: