Italský stavební sektor stále ještě v krizi, nové formáty na trhu

14. 11. 2011

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 14.11.2011
  • Zdroj: il sole 24 ore, CasaIn

Italské stavebnictví se ještě nevzpamatovalo z krize, pokračuje negativní vývoj v tomto sektoru, který dokazuje i 3,5% pokles investic v roce 2011 a výhled na jejich další redukci o 2% v roce 2012. Investice do nových staveb se v Itálii v roce 2011 pohybují okolo 59,8 miliard euro, investice do údržby a oprav nemovitostí se rovnají 78,2 miliardám eur. Zvláštním případem jsou státní zakázky. Investice do velkých státních projektů v hodnotě nad 100 milionů euro již několik let stoupají. V roce 2009 stát realizoval o 38,6 % více těchto projektů, v roce 2010 to bylo ještě o 13,1 % více a v roce 2011 je to o dalších 14,7 % více. Předpokládá se ale redukce vládních investic do velkých projektů, vzhledem k nutným vládním škrtům a úsporám, a to o 8,4 % již v roce 2013.

Podle výzkumu státního institutu začal nový stavební cyklus, pokud se rozšíří hranice stavebního sektoru o nové formy – obnova stávajícího majetku, jako například technologické systémy či zdroje obnovitelné energie, zlepší se tedy i výsledky stavebního sektoru. V jeho prospěch se tak připíší investice do solární a jiné energie z obnovitelných zdrojů, které představují 26,2 miliardy euro, což je více než hodnota celého italského stavebního sektoru (24,8 miliard). V případě, že se tímto způsobem překlasifikuje stavební sektor, negativní výsledek stavebního sektoru v roce 2011 se přerodí v růst (o 0,4 %).

Výzkum národního institutu také poukazuje na to, že 20 % stavebních firem je ve vážném ohrožení své existence. Největším problémem se pro stavební společnosti je momentálně rostoucí cena materiálů: ocel vzrostla o 21,2 %, cement o 15,3 %. Ceny služeb jsou dalším hřebíčkem do rakve italských stavebních firem: elektrikářské práce podražily o 8,5 %, 10% nárůst cen potkal i sektor klimatizací i topenáře.  

Nejlepší způsob jak být silný a úspěšný v období krize, říkají místní experti, je intenzivní práce ve vývoji a technologickém výzkumu nových produktů a nástrojů pro inovace ve stavebnictví. Italské investice do vývoje a výzkumu v tomto sektoru se pohybují mezi těmi nejnižšími na světě. Noví hráči vstupují na italskou scénu: formáty „do it yourself“, home service, multi utilities, nová konsorcia a skupiny, infomediaters, franchisingové řetězce.

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Milán.Tisknout Vaše hodnocení: