Italský trh bazénů: současnost a budoucnost

29. 1. 2013

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 28.01.2013
  • Zdroj: Sportindustry

ilustrační obrázekItalský trh bazénů stále čelí těžké krizi, která se do daného sektoru promítá z více výrobních odvětví, a to zejména ze stavebního průmyslu. Situace v Itálii existuje již několik let a data sektoru potvrdila přetrvávající recesi i pro uplynulý rok 2012. Hlavní problémy trhu s bazény jsou, jako v každém výrobním odvětví, zvyšující se náklady na energii, zvyšující se daně a cena práce. V roce 2011 bylo v Itálii postaveno devatenáct nových veřejných bazénů. Za posledních šest let (2006-2012) bylo v Itálii instalováno na tři sta tisíc soukromých bazénů.

Nicméně i přes tyto nepříznivé scénáře je zde prostor pro optimismus. Většina stávajících bazénů má za sebou více než 10 let života, a proto vyžadují restrukturalizaci a přizpůsobení systémů. Vyhlídky na příštích pět let jsou tedy z pohledu konstrukce a prodeje nových bazénů velmi nepříznivé, ale z pohledu rekvalifikace a rekonstrukce stávajících bazénů velmi optimistické. Stávající bazény budou vyžadovat především instalaci nových elektronických zařízení, nové dezinfekční systémy, nákup příslušenství pro čištění a zabezpečení bazénů. Jistotu pro tento trend představuje nedávno schválený vládní dekret (83/2012), který reguluje nový systém odpočtu daně u rekonstrukcí budov. Veškeré náklady zaplacené ode dne schválení dekretu (26. 6. 2012) mohou být sníženy o 50 % (do maximální možné výše 96 tisíc euro).

Dalším pozitivním faktorem v segmentu bazénů je svět wellness. V rámci italského cestovního ruchu a zvyšujících se nároků domácích klientů je role wellness dnes neopomenutelná. Itálie disponuje více než 140 tisíci turistickými zařízeními. Je nepopiratelné, že přitažlivost struktury ze strany zákazníka, tedy i ziskovost provozovatele, závisí především na nabízených službách, ke kterým dnes bazén, lázně, fitness neodmyslitelně patří (dle dat ISTAT je v Itálii tří a více hvězdičkových hotelů 56,3 %).

Ve dnech 21. až 23. února se koná v Bologni pátá edice veletrhu FORUM PISCINE. Jedná se o jedinou italskou událost mezinárodního rozsahu věnovanou bazénům a jejich příslušenství. Více informací o akci na: www.forumpiscine.it

Zpracoval kolektiv pracovníků obchodní mise MPO v Miláně. 

Tisknout Vaše hodnocení: