Izrael připravuje povinné značení „nezdravých“ potravin

18. 7. 2017

  • Země: IL - Izrael
  • Datum zveřejnění: 18.07.2017

potraviny-24058992-120.jpgIzraelské Ministerstvo zdravotnictví předložilo k odborné diskusi návrh, aby již od ledna 2018 bylo povinně výraznou červenou samolepkou označeno balení těch potravin, které obsahují zvýšený obsah soli, cukru nebo tuku. Argumentuje při tom zdravotním hlediskem, neboť podle jejich odhadů 60 % místních obyvatel má nadváhu a 8 % trpí různými formami cukrovky. V první fázi mají být stanoveny limity v hodnotě 800 mg soli, 22,5g cukru anebo 6g tuku na 100g produktu. V dalších letech se tyto hodnoty mají dále zpřísňovat.

Reakce výrobců, a to i těch zahraničních, na sebe nenechaly dlouho čekat. Podle nich není přímá spojitost mezi spotřebou určitého produktu a konkrétní nemocí. Suroviny jako cukr, máslo nebo olivový olej nejsou samy o sobě nebezpečné, problémem je jejich nekontrolovaná konzumace. Snaha vyhnout se negativnímu označení povede k náhražce přírodní suroviny (např. vanilkového cukru) jeho chemickým ekvivalentem, který sice bude splňovat normu, ale pro spotřebitele bude ve finále méně zdravý. Podle nových pravidel by např. Fanta Zero byla pro zdraví spotřebitele vhodnější, než přírodní pomerančová šťáva, což je absurdní. Zvýšené náklady na nový design balení by zdražily koncovou cenu a pro menší balení některých výrobků by povinná červená nálepka zcela zakryla ostatní informace a označení výrobce.

Do Jeruzaléma přijel o tom jednat i zástupce italské Food Industry Federation. Pro Itálii představuje Izrael významný trh srovnatelný např. s Německem, exportuje sem těstoviny, cukrovinky, olivový olej, máslo, sýry a další potraviny v hodnotě 2,7 mld. USD ročně. V této souvislosti je zajímavé srovnání hodnoty vývozu českých potravinářských výrobků, která ve stejném období dosáhla 25,7 mil. USD, tzn. necelé jedno procento italského vývozu. I když se s Itálií samozřejmě nemůžeme srovnávat, tak velký rozdíl svědčí o rezervách, které náš export potravin do Izraele stále má.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.

Zdroj: Globes, Haaretz

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: