Izraelská vláda chce snížit spotřebu elektrické energie státních společností a úřadů

27. 4. 2017

  • Země: IL - Izrael
  • Datum zveřejnění: 27.04.2017

energetika-(6).jpgNová iniciativa Ministerstva národní infrastruktury, energetiky a vodních zdrojů si klade za cíl snížit spotřebu elektrické energie státních společností a úřadů o minimálně 17 % do roku 2030 a současně dosáhnout minimálně 10% podílu z obnovitelných zdrojů již do roku 2020. Návazně na tento plán Úřad pro státní společnosti vyzval adresně všechny relevantní státní podmiky a úřady k zaslání zprávy o spotřebě elektrické energie za rok 2015 a doporučil jim již nyní zahájit instalaci fotovoltaických panelů na střechy a další vhodná místa. Vyprodukovaná elektrická energie, kterou firma sama nespotřebuje, bude vracena do rozvodné sítě za běžnou cenu, která v Izraeli ve špičkách rozhodně není nízká. Tím se počáteční investice státním firmám velmi rychle vrátí zpátky, zvlášť když ministerstvo nabízí granty pro provedení počátečních studií návratnosti.

V soukromém sektoru již aktivity zaměřené na obnovitelné zdroje elektrické energie a snížení spotřeby několik let probíhají. Nedávno byly publikovány například projekty hotelů Sheraton Tel Aviv nebo Queen of Sheba v Eilatu, který instalací inovativního topného systému ušetří ročně v nákladech cca 100 tis. USD.

Do roku 2030 se má spotřeba elektrické energie v Izraeli zvýšit o 62 %, a to díky rychlému růstu počtu obyvatel i rozvoji hospodářství. Efektivita využití stávajících zdrojů a zavádění obnovitelných zdrojů bude mít při tom podporu ze strany vlády. Pro všechny české firmy, které podnikají v oborech fotovoltaiky, energetické účinnosti, využití obnovitelných energetických zdrojů, ale i kogenerace, trigenerace apod. se rýsuje možnost získat podíl na zajímavém, i když velmi náročném, izraelském trhu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu.

Zdroj: Globes, Haaretz

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: