Izraelská vláda zahájila rozsáhlou privatizaci státního majetku

9. 10. 2014 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

V návaznosti na vyšší rozpočtový schodek vláda rozhodla o nejrozsáhlejší privatizaci za poslední dekádu. Asistenci při částečné privatizaci téměř dvacítky podniků bude izraelské vládě poskytovat společnost McKinsey & Company. V Izraeli stále existuje více než stovka státních podniků s celkovými tržbami přesahujícími 67 miliard šekelů (1 NIS = 5,85 Kč).

Izraelský kabinet dne 5. 10. 2014 rozhodl o postupném prodeji podílů ve státních společnostech v hodnotě 15 mld. NIS, a to až do výše 49%. Privatizace prostřednictvím emise na hlavním akciovém trhu bude probíhat v období příštích tří let. Přístavy a zbrojařské firmy budou prodány ve veřejné soutěži mimo akciové trhy. Izraelská vláda si za cíl klade mimo jiné také vytvoření nového mechanismu, který by umožnil méně politizovanou volbu členů dozorčích rad. Mimořádné příjmy státního rozpočtu budou použity na financování podpory bydlení pro mladé rodiny a na obsluhu státního dluhu, resp. jeho snížení.  

V první etapě (2015, předpokládaný výnos 4 mld. NIS) bude prodej zahrnovat společnosti Izraelské plynovody, přístav v Ašdodu, Izraelskou poštu, Izraelský vojenský průmysl (Israel Military Industries) a několik menších firem. 

Do druhé etapy (2016, předpokládaný výnos 5 mld. NIS) rozhodla vláda o privatizaci Izraelských železnic, vodárenské firmy Mekorot, přístavu v Haifě a Izraelského leteckého a vesmírného průmyslu (Israel Aerospace Industries).

Ve třetí etapě (2017, předpokládaný výnos 6 mld. NIS) by mělo být privatizováno „rodinné stříbro“, tj. zbrojařská firma Rafael a dominantní energetická společnost – Israel Electric Corporation.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek