Izraelský zemní plyn do Itálie?

24. 1. 2017

  • Země: IT - Itálie, IL - Izrael
  • Datum zveřejnění: 24.01.2017

Izrael stále hledá zahraniční odběratele pro své nové kapacity zemního plynu z podmořského naleziště Leviathan. Plánovaný export do Jordánska a Egypta má své limity, zkapalňování je nákladné a stavba pozemního plynovodu přes území Libanonu a Sýrie nereálná. Zbývá proto extrémně drahá varianta podmořského plynovodu přes Kypr a Řecko dále do Evropy.

V této souvislosti je velmi zajímavá zpráva o jednání izraelského ministra energetiky a vodních zdrojů Dr. Yavala Steinitze s generálním ředitelem italské ENEL Group, při kterém italská strana projevila zájem kupovat izraelský plyn pro svoji distribuční síť. Jednání bude pokračovat koncem ledna na Evropské komisi v Bruselu a pravděpodobně v únoru by se měla uskutečnit vrcholná schůzka Izrael-Kypr-Řecko-Itálie k projednání reálnosti vybudovat podmořský plynovod.

Problémem je uvažovaná délka plynovodu přes 2.000 km (nejdelší svého druhu na světě) a s tím spojené náklady odhadované na 5,7 mld. USD (více než 140 mld. Kč). Vyplatí se vůbec taková investice? Počítá se s podporou ze strany Evropské Unie a Evropské investiční banky, ale bez přímého zapojení vlád zúčastněných zemí. Někteří odborníci se domnívají, že pokud nedojde k výraznému zvýšení ceny zemního plynu na trhu, tak projekt není ekonomicky rentabilní a tudíž průchozí. Transport by zvýšil cenu plynu o 3 až 4 USD/MMbtu, současná tržní cena se přitom pohybuje kolem 6,5 USD/MMbtu. Kapacita plynovodu by byla 12 BCM zemního plynu ročně, roční spotřeba Itálie činí 70,4 BCM a je nyní kryta dovozy z Ruska, Alžírska, Holandska, Norska, Libye a Kataru (LNG).

Pokud by ale přeci jenom k výstavbě došlo, byl by to významný investiční celek s možnostmi subdodávek i pro české výrobce.

Tisknout Vaše hodnocení: