Jan Hebnar: Co všechno obnášelo založení pobočky naší společnosti v Číně

30. 10. 2014 | Zdroj: Economia, a. s.

Mezi zahraničními podnikateli, kteří se rozhodli zkusit štěstí v Číně, se traduje hořkosladký slogan: „China: everything is possible, nothing is easy“, tedy v Číně je všechno možné, ale nic není snadné. Slogan se týká nejen obchodu s Čínou obecně, ale i toho, nakolik je v zemi možné – nikoli jednoduché – založit vlastní firmu.

Z osobní zkušenosti vím, že na něco takového pomýšlí čím dál více českých podnikatelů. Čím vším jsme si museli my, středně velká evropská firma, projít během procesu založení pobočky v říši středu?

KINEX Bearings je přední slovenský výrobce ložisek pro vlakový, kolejový a automobilový průmysl. Jak říká management naší fabriky, na rozdíl od překupníků s ložisky, kteří dnes v bývalém Československu ovládají většinu trhu, my stále máme „komín“ a výrobu. Ložiska z firmy KINEX navíc snesou srovnání i s těmi nejlepšími výrobky především německých ložiskářů a například v oblasti ložisek do textilních strojů patří k nejlepším.

Podobně jako řada českých i slovenských podniků i KINEX v posledních letech exportoval určitou část produkce do Číny. Když se pohár naplnil, firmě přestalo stačit komunikovat s distributory a zákazníky na dálku a padlo rozhodnutí založit filiálku firmy, která bude trh přímo na místě monitorovat a dále rozvíjet.

Podpis propiskou je nepřijatelný

Když zakládáte firmu v Číně, máte na výběr, jestli se vydat cestou společnosti s ručením omezeným, reprezentační kanceláře nebo společného podniku. Druhé dvě možnosti pro naše účely nepřicházely v úvahu. Reprezentační kancelář nemá právní subjektivitu a je to v podstatě jen způsob, jak získat víza pro cizince. Od joint venture v Číně vás bude odrazovat každý zkušený podnikatel a i já sám mohu dosvědčit, v jakých slzavých údolích sňatky mezi Číňany a zahraničními podniky většinou končí.

Založit čínské s. r. o., takzvanou WOFE, však také není úplně snadné. Z optimistického odhadu, že to bude trvat tři až šest měsíců, bylo měsíců devět. Poslední dokumenty jsme od čínské vlády obdrželi až téměř rok po zahájení registračního procesu. Malé zdržení šlo i na náš vrub – museli jsme znovu odevzdávat stovky stran dokumentů, protože je generální ředitel mateřského podniku podepsal propiskou, a ne kuličkovým perem, což je v Číně nepřijatelné.

A to máme ještě štěstí, protože v našem oboru (obchod ve strojírenství) neplatí žádná přísná pravidla, pokud jde o povinné registrační licence a certifikáty. Zahraniční podniky totiž stále nemají stejný status jako ty čínské, a tak mohou cizinci zapomenout na působení v řadě jinak populárních oborů (internetové služby, telekomunikace, média).

I my se ale musíme do posledního puntíku řídit tím, co je uvedeno v rozsahu našeho podnikatelského oprávnění – a to je obchod s ložisky. Pro export a import čehokoli jiného (například jiných, třebaže stejně tak „nezávadných“ strojírenských dílů) bychom již potřebovali služby placeného agenta. Dává vám to smysl? Ne? Nic si z toho nedělejte, nebude to v Číně poprvé ani naposledy. Stejně tak jsme museli řešit otázku základního kapitálu. Právě ta totiž vstup malých a středních podniků na čínský trh často blokuje nejvíce.

Číňané vám založení společnosti schválí jen tehdy, pokud vám podle studie proveditelnosti (kterou musíte k žádosti přiložit) bude stačit kapitál na to, abyste podnikání rozjeli. Tomu, kolik peněz do začátku podnikání skutečně potřebujete, ale samozřejmě žádný čínský úředník nerozumí, a tak se prosazují určitá nepsaná pravidla. Například v centrální Šanghaji potřebujete do založeného s. r. o. nalít minimálně 140 000 eur, jinak vám ho neschválí. Na okraji města nebo na venkově to však může být výrazně méně. Za vaši investici tam totiž budou vděčnější.

Bez místního agenta to nejde

Administrativní rudé peklo (možná spíše růžové, zase tak strašný proces vás nečeká) však není to, co by vás mělo od podnikání v Číně odradit. Stejně jako Dante jím totiž nebudete procházet sami – s tím rozdílem, že italský básník to měl zadarmo. Bez místního agenta a kontaktů na správných místech bychom byli i po roce na bodě nula, administrativní formality tedy přenechte Číňanům. Jediný problém je, že to opět stojí peníze. Rozhodně ale nemohu doporučit služby právních kanceláří, jejichž astronomické hodinové sazby váš projekt jen zbytečně prodraží. Najděte si lokálního agenta s dobrými kontakty na místní vládu a vše půjde rychleji.

Takže pokud si to shrneme: základní kapitál 140 000 eur, minimálně deset tisíc eur na poplatky a služby agenta, zaplacení kanceláře na tři měsíce dopředu a jsme přibližně na 160 000 eur. Plus šest až devět měsíců papírování. Tato nemalá investice času a peněz vám však otevře dveře na trh, kde můžete najít více než miliardu spotřebitelů. Je na vašem zvážení, jestli se vám to vyplatí.

Převzato z časopisu Český exportér, vydávaného vydavatelstvím Economia, a.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade. Autor: Jan Hebnar je ředitel firmy KINEX Shanghai.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek