Japonští výrobci cílí na Vietnam jako na exportní základnu

27. 5. 2016

  • Země: Vietnam
  • Datum zveřejnění: 27.05.2016
  • Zdroj: Vietnam Economic Times

ilustrační obrázekJak vyplynulo ze zprávy Nikei Asian Review, zveřejněné dne 12 .2. 2016, s podepsáním smlouvy Trans-Pacifictic Partnership (TPP) začínají japonští výrobci pohlížet na sdružení ASEAN a zejména na Vietnam stále příznivěji jako na základnu svých výrobních aktivit.

Podle průzkumu, který mezi 1.100 japonskými firmami provedl Mizuho Research Institute, odpověděla v tomto smyslu zřetelně většina z nich.

Na otázku, na jaké země ASEAN se hodlají do budoucna zaměřit, jmenovalo 53,5 % výrobců Vietnam, což je o 4,9 % více, než v roce 2015. Thajsko, kde dochází ke zpomalování růstu automobilového průmyslu, uvedlo 59,7 % firem, což je ve srovnání s minulým rokem pokles o  2,2 %. Zájem o Indonésii poklesl podle průzkumu za stejné období o 4,7 % na 41,5 %.

S podepsáním TPP letos v únoru se Vietnam dostal do centra pozornosti mimo jiné jako exportní základna pro textilní výrobu.

Na otázku, do kterých z 12 signatářských zemí TPP chtějí japonské firmy nadále směřovat své investice, uvedlo 12,8 % respondentů Vietnam, 10,7 %  Japonsko a 4,9 % USA.

Současně s tím pokračuje v návaznosti na zpomalování tamní ekonomiky odchod z Číny. Pouze 67,4 % výrobců uvedlo, že mají výrobní základny v Číně, což představuje 2% pokles vůči minulému roku a druhý pokles za sebou.

Zdroj: Vietnam Economic Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vietnamu.

Tisknout Vaše hodnocení: