Je omezení prodejní doby diskriminační? Zřejmě rozhodne Ústavní soud

25. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ústavní soud zřejmě rozhodne o osudu zákona o omezení prodejní doby během státních svátků. Norma se nelíbí Svazu obchodu a cestovního ruchu a Hospodářské komoře ČR a chtějí společně podat ústavní stížnost.

Už 28. října, tedy první státní svátek od platnosti novely, mají zůstat všechny velké obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zavřené.

„Nový zákon o omezení prodejní doby o státních svátcích podstatným způsobem narušuje tržně liberální prostředí v České republice. Jeho uvedení do praxe nebylo dostatečně připraveno. Ani zákazníci, ani obchodníci přesně nevědí, co mohou očekávat,“ domnívají se zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) a Hospodářské komory (HK ČR). Obě organizace chtějí, aby o osudu normy rozhodli ústavní soudci.

V pátek 28. října už ve velkých obchodech nenakoupíte. Mnoho zaměstnanců má o práci ve svátek zájem kvůli příplatkům, ale budou muset zůstat povinně doma. Zákon postihne ve svém důsledku ale i zákazníky. Zavřeny totiž nebudou jen prodejny potravin, ale i hobby markety, prodejny nábytku nebo oděvů a obuvi, kam velmi často chodí rodiny právě o víkendech a svátcích, kdy mají čas například na výběr vybavení domácnosti,“ říká prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková.

Svaz se obává, že chtějí politici v regulování pokračovat a že se zákaz prodeje bude postupně vztahovat i na zbylé svátky a nakonec i na nedělí. „To by bylo zcela nepřípustné. Obchodník by se měl sám rozhodnout, zda chce či nechce mít otevřeno a zda se mu to vyplatí či nikoli.“   

Původně měly mít velké obchody zavřeno jen na Nový rok a dva z vánočních svátků, což už je dnes běžnou praxí. Nakonec se zákaz rozšířil i na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října. Koaliční strany tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců.

Hledáme podporu v Senátu

Dopady zákona mohou pocítit i menší podnikatelé v nákupních centrech. Právě kvůli nejasnému výkladu zákona se totiž mohou tato centra rozhodnout, zda zůstanou otevřená či kompletně zavřou.

Za porušení hrozí obchodníkům až milionová sankce. V případě opakovaného prohřešku může pokuta vyšplhat až na pět milionů..

Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu se shodly, že je zákon diskriminační - a to nejen k obchodníkům, ale i k jejich zaměstancům. Obě instituce proto už iniciovaly sepsání ústavní stížnosti a konzultovaly ji s bývalým ředitelem Ústavu státu a práva Janem Bártou.

„V této chvíli obě instituce shánějí podporu v Senátu,“ shrnul prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že podat návrh na zrušení zákona u Ústavního soudu je oprávněna skupina nejméně 17 senátorů. „Návrh již podpořil senátor Jaroslav Kubera, který sdílí pozici podnikatelů a je přesvědčen o obdobném postoji celé řady dalších členů horní komory,“ dodal Dlouhý. Pro budou zřejmě opoziční senátoři.

SP ČR i SOCR se obávají, že zákaz prodeje o svátcích, který jde podle nich proiti evropskému trendu, bude pro obchodníky znamenat čistou ztrátu tržeb v řádu miliard korun a ztrátu tisíců pracovních míst, podobně jako v Maďarsku, kde byla obdobná norma nedávno zrušena.

Obchodníci: Je to diskriminační

Že je omezení, týkající se pouze prodejen nad 200 m2, diskriminační, se myslí i mnozí obchodníci.

„Zákon nastavuje pro jednotlivé subjekty působící na stejném trhu odlišná pravidla fungování, což odporuje principům férové hospodářské soutěže,“ reaguje Pavel Čmelík, zástupce obchodu s hračkami Hamleys.    

Podle zkušeností nákupního centra Freeport rostou obchodníkům během svátků tržby oproti běžným dnům o přibližně 35 procent, návštěvnost až o 50 procent. Jen během loňského 28. října utratili návštěvníci v tomto centru nedaleko rakouských hranic miliony korun.

Z celkem sedmdesáti čtyř obchodů Freeport Fashion Outlet jich bude během státního svátku otevřených padesát pět včetně restaurací a kaváren. Ostatní prodejny s větší prodejní plochou zůstanou zavřené.

V porovnání s loňským 28. říjnem vedení centra očekává pokles tržeb i návštěvnosti v řádu desítek procent.

Redakčně upravená a doplněná tisková zpráva SOCR a SP ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek