Jednání s prezidentem kolumbijské banky o spolupráci s českými subjekty

8. 4. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Dne 5. dubna 2016 byl přijat velvyslanec ČR v Kolumbii Miloš Sklenka prezidentem jedné z největších kolumbijských a regionálních jihoamerických bank GNB Sudameris p. Camilem Verástegui/m Carvajal/em. Cílem schůzky bylo projednat možnosti spolupráce GNB Sudameris s českými subjekty při financování společných ekonomických projektů a dvoustranných obchodních případů.

Na základě podrobné informace velvyslance M. Sklenky ohledně podpory českých firem na kolumbijském trhu při vyhledávání nových obchodních a investičních příležitostí ze strany ZÚ Bogota a ZK CzechTrade Bogota Camilo Verástegui potvrdil, že GNB Sudameris je otevřena nabídkám českých firem na financování svých operací na kolumbijském trhu.

V případě zájmu některé české finanční instituce je GNB Sudameris připravena jednat o možnosti společného otevření úvěrové linky pro financování bilaterálních projektů, a to především pro malé a střední podniky, jímž by přístup k financování usnadnil a zjednodušil přístup na trh partnerské země. Výše a podmínky otevření úvěrové linky jsou otázkou jednání s konkrétní českou bankou.

GNB Sudameris je připravena sejít se s českými podnikateli, kteří budou doprovázet prezidenta Zemana na jeho plánované cestě do Kolumbie a hledat možnosti vzájemně výhodné spolupráce.

Banka GNB Sudameris v současné době spravuje konsolidovaná aktiva ve výši 11,8 mld. USD. Kromě Kolumbie působí rovněž na trzích v Peru, Uruguayi a Paraguayi (v roce 2012 se součástí této skupiny stala významná část jihoamerické sítě HSBC). Majitelem banky je skupina „Gilinsky Group“, jeden z největších konglomerátů firem v Kolumbii patřící Jaime Gilinskemu, třetímu nejbohatšímu Kolumbijci dle seznamu Forbes.

Kromě banky GNB Sudameris (která vznikla spojením panamské banky Gilinski National Bank a italské Sudameris patřící do skupiny Itesa) je J. Gilinski rovněž největším soukromým majitelem akcií španělské banky Sabadell či americké JGB Bank of Miami.

Už v roce 1994 Gilinski koupil největší kolumbijskou banku Banco de Colombia. V současné době rozvíjí ve spolupráci s britskou finanční skupinou Ian Livingstone jeden z největších projektů v oblasti nemovitostí v Panamě. Na původní americké vojenské základně (Howard Air Force Base) v těsné blízkosti Panamského kanálu buduje zónu volného obchodu Panama Pacífico, která má své vlastní civilní letiště se spojením do celé Panamy a rovněž do Kolumbie, všech zemí Střední Ameriky a Miami.

V případě zájmu českých firem o spolupráci s bankou GNB Sudameris se mohou zájemci obracet na ZÚ Bogota/ZK CzechTrade na email bogota@embassy.mzv.cz.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bogotě (Kolumbie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek