Jižní Amerika je pro české podniky zatím nevyužitá šance

19. 11. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Jižní Amerika je pro české podniky zatím nevyužitá šance Země Jižní Ameriky představují pro české podniky, včetně těch malých a středních, významnou exportní příležitost. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu by se teritorium mohlo stát náhradou za výpadek vývozu do Ruska, na který dopadly sankce v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Náplastí na exportní výpadky by se mohla stát právě Jižní Amerika. „Region prochází v posledních dvou dekádách zásadními změnami, a to jak v oblasti politické, tak ekonomické. S tím souvisí i postupující proces hospodářské transformace regionu. V současné době od Mexika až po Ohňovou zemi nelze nenarazit na zajímavé příležitosti v oblasti energetiky, dopravní infrastruktury, strojírenství či technologií životního prostředí. Jde tedy o sektory, v nichž jsou české firmy silné,“ říká ministr průmyslu Jan Mládek.  

Český export potřebuje diverzifikaci

chile křižovatka vina dal marZájemci o perspektivní oblast se setkali v minulých dnech na konferenci East-West Business Forum 2014. Organizovala ji Mezinárodní obchodní komora ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a věnovala ji právě Jižní Americe.

„Česká ekonomika potřebuje diverzifikaci. Jak komoditní, tedy překonat dosavadní závislost na automobilovém průmyslu a stavebnictví, tak geografickou, tedy orientaci na EU, Německo a více méně Rusko. Na některé trhy přicházíme pozdě nebo na nich náš export výrazně zaostává za importem jako v případě Číny. Potřebujeme vyvážet, stavět... Z tohoto hlediska je Latinská Amerika zajímavým teritoriem,“ konstatuje předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný.

Českou republiku reprezentuje v Jižní Americe osm diplomatických misí, z toho dvě v Brazílii, a pět zastoupení agentury CzechTrade: v Brazílii, Argentině, Kolumbii, Chile a Mexiku. Snahu České republiky posílit v tomto regionu dokazuje fakt, že dvě z pěti zastoupení byla otevřena letos v létě.

V roce 2013 dosáhl český export do zemí Latinské Ameriky 1,372 miliard amerických dolarů, dovoz z jižní Ameriky byl 1,493 miliardy dolarů. Celková úroveň obchodní výměny vzrostla za posledních dvacet let desetkrát.

Jižní Amerika nabízí investiční šance

„Trh Latinské Ameriky nabízí nejen exportní nebo importní příležitosti, ale i ty, které se týkají vzájemných investic. Latinská Amerika si bude muset začít hlídat svou makroekonomickou stabilitu a v brzké době bude nevyhnutelná i modernizace tamního hospodářství. V tomto ohledu se rýsuje nemalé množství příležitostí pro české firmy,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.

„Hospodářská komora České republiky hodlá i nadále přispívat k podpoře našich exportérů. Důležitá je z našeho pohledu především přítomnost zástupců České republiky na místě a zvyšování povědomí o ČR. Zde podporujeme posilování Zastupitelských úřadů ČR a kanceláří CzechTrade. Hospodářská komora ČR se ostatně účastnila výběru ředitelů nových kanceláří v Limě, Santiagu de Chile či v Buenos Aires,“ dodává Dlouhý.

Za účinný nástroj zviditelnění České republiky považuje komora podnikatelské mise a kontaktní akce, jakož i podporu při účasti českých firem na veletrzích a výstavách. „Po desetiletí byla Jižní Amerika známá jako perspektivní trh. Nyní jsme si uvědomili, že se tato perspektiva stala realitou. Výborným příkladem je Brazílie. S více než 200 miliony obyvatel, z nichž více než polovina patří ke střední třídě, představuje země sedmou největší ekonomiku světa. Analytici říkají, že Brazílie dosáhne během deseti let na pátou příčku,“ vysvětluje Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničních věcí.

Energetika i letecký průmysl

V Latinské Americe je v současnosti aktuální otázka rozvoje průmyslu a zvyšování jeho kapacit. „S tím souvisí nutnost diverzifikace výroby a snižování závislosti na vývozu komodit. Česká republika je Latinské Americe v některých sektorech již nyní významným partnerem, ale svou roli musí nadále posilovat,“ upozorňuje Jan Mládek.

Příkladů existující spolupráce je mnoho. Například v leteckém průmyslu to nejsou jenom dodávky letadel a dílů, ale i spolupráce s Brazílií na vývoji nákladního letounu KC 390. České firmy jsou rovněž zapojené do významných projektů v oblasti energetiky v Chile, Uruguayi, Brazílii, Panamě či Mexiku.

„Roste náš podíl na trhu v dodávkách zdravotnické techniky, obranného průmyslu či technologií pro zemědělství a potravinářský sektor. V rámci globálních hodnotových řetězců jsme významným dodavatelem pro automobilový průmysl. Některé firmy se již etablovaly nebo etablují na latinskoamerických trzích i svými výrobními kapacitami,“ vypočítává Jan Mládek.  

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek