Jižní Austrálie přebírá kontrolu nad svou energetickou budoucností

1. 6. 2017

  • Země: AU - Austrálie
  • Datum zveřejnění: 01.06.2017

91360323-web.jpgV Jižní Austrálii nedávno došlo k uzavření poslední uhelné elektrárny. Stát JA tak chce pouze spoléhat na bezemisní (větrné a solární elektrárny) a nízkoemisní (elektrárny spalující zemní plyn) zdroje energie. Energetický plán by měl přispět ke zvýšení výrobních kapacit, většímu využívání energie z obnovitelných zdrojů, posílení konkurence, snížení tlaku na růst cen elektřiny, nárůstu veřejného vlastnictví aktiv a vytvoření nových pracovních příležitostí.

Energetický plán Jižní Austrálie zahrnuje:

  • výstavbu největšího akumulátoru v Austrálii pro opakované uchovávání energie a zajištění stability dodávek elektřiny
  • vybudování vlastní plynové elektrárny, která také bude sloužit jako záložní zdroj pro nouzové situace
  • vládní pobídky k získání většího množství zemního plynu pro Jižní Austrálii
  • nová legislativní opatření, která budou znamenat větší pravomoci pro ministra energetiky při rozhodování v případech nedostatečných dodávek elektřiny
  • větší využívání lokálně vytvořené, čistší a bezpečnější energie

Vzhledem k velkému blackoutu, který Jižní Austrálii zasáhl 28. září 2016 a který odřízl na 850 000 domácností od elektřiny, a další sérii výpadků elektřiny způsobených klimatickými jevy, se v Jižní Austrálii čím dál tím více hovoří o nutnosti zajistit záložní zdroje elektrické energie. Vláda zřídila fond se 150 miliony AUD na podporu projektů, které umožní využívat obnovitelnou energii 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Fond obnovitelných technologií poskytne granty ve výši 75 milionů AUD a půjčky ve výši 75 milionů AUD.

Prvním projektem bude výstavba největší síťové baterie v Austrálii, která nabídne 100 megawattové úložiště. Dle posledních informací jedná vláda Jižní Austrálie s americkým vizionářem Elonem Muskem, který přislíbil vyřešit energetickou krizi tohoto státu do sta dní poskytnutím systému velkokapacitních baterií. Pokud by TESLA nestihla do sta dní od podepsání smlouvy nainstalovat bateriový systém, dodá Musk baterie zadarmo. Vláda ale také jedná se společností Lyon Group, významnou australskou investiční a developerskou skupinou, která uvedla, že by byla schopna postavit solární elektrárnu doplněnou o zmíněnou velkokapacitní baterii do konce tohoto roku.

Kromě výstavby bateriového systému se také počítá s vybudováním vlastní plynové elektrárny o výkonu 250 MW, která bude fungovat v nouzových případech, kdy ostatní zdroje nebudou zvládat uspokojovat poptávku. Dále vláda JA nabízí 31 milionů AUD, které mohou využít velké jihoaustralské podniky na energetické audity.

Jižní Austrálie se zajímá o čistou energii již řadu let. V roce 2007 byla prvním státem v Austrálii, který uzákonil specifický cíl ke snižování emisí skleníkových plynů. Dále také jako první stát v Austrálii podepsala Under 2 MOU, tedy dohody o udržení globálního oteplování pod 2 stupně Celsia. V neposlední řadě se v roce 2015 město Adelaide zavázalo stát se prvním uhlíkově neutrálním městem na světě. Jižní Austrálie v následujících letech povede australskou transformaci výroby elektřiny a tímto energetickým plánem chce jít příkladem pro ostatní státy a teritoria Austrálie.

Zdroj: Our Energy Plan – Government of South Australia

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Austrálii.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: