Rusko: Jižní Ural láká agrární investory

7. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Rusko: Jižní Ural láká agrární investory Se slabým ekonomickým růstem se v Ruské federaci snižují objemy průmyslové výroby. V agrárním sektoru se naopak otevírají nové perspektivy spojené s omezováním importu potravin a prosazováním politiky potravinové soběstačnost. Čeljabinská oblast je významným průmyslovým regionem jižního Uralu. Zajištuje téměř třetinu průmyslové výroby Uralského federálního okruhu.

V posledních letech je zde věnována velká pozornost rozvoji zemědělství a potravinářství. Tato oblast je otevřena ke spolupráci se zahraničními partnery při realizaci investičních projektů a nákupu nových zemědělských a potravinářských technologií.

Klimatické podmínky Čeljabinské oblasti jsou příznivé pro rozvoj zemědělství, které se více než 10 % podílí na tvorbě hrubého regionálního produktu. Oblast pokrývá 38 % zemědělské a 40 % potravinářské výroby Uralského federálního okruhu. Obdělávaná zemědělská půda se rozkládá na ploše 2,9 mil. hektarů (33 % území oblasti). Zemědělskou výrobou se zabývá 1500 farem a 630 zemědělských podniků. Ve zpracovatelském potravinářském průmyslu působí 850 podniků.

Z 84 ruských subjektů zaujímá Čeljabinská oblast 1. místo v produkci těstovin, 2. místo v produkci drůbežího masa, 2. místo v produkci slepičích vajec, 6. místo v produkci vepřového masa a 9. místo v produkci skleníkové zeleniny. Oblast je jedním ze šesti ruských regionů v RF, kde se pěstují tvrdozrnné odrůdy pšenice durum, která se využívá k výrobě kvalitních těstovin.

Regionální vláda věnuje rozvoji agrárního sektoru velkou pozornost. Podporuje nové projekty zaměřené na zvyšování plochy obdělávané půdy a na růst objemu zemědělské a potravinářské produkce. V roce 2015 dosáhl růst agrární výroby téměř 20 %, od roku 2012 to je dokonce více než 70 %. V roce 2016 se objem zemědělské výroby zvýšil o 3 %, potravinářská výroba zůstala na přibližně stejné úrovni jako v roce 2015.  

Aktuální projekty a investiční příležitosti 

Za období od roku 2012 do roku 2015 bylo v Čeljabinské oblasti realizováno 22 investičních projektů v celkovém objemu 645 mil. EUR. Aktuálně se nachází v různých fázích realizace 11 projektů o objemu 300 mil. EUR, zaměřených na rekonstrukce a budování nových výrobních zemědělských kapacit. Na další nové projekty je pro potenciální investory připraveno 250 tis. ha neobdělávané zemědělské půdy (přepočty byly provedeny kurzem 1 EUR = 61 RUB).

V Čeljabinské oblasti jsou vybudovány skleníkové komplexy na rozloze 34 ha s roční kapacitou až 30 tis. tun produkce. V současné době je v realizaci projekt „Biofabrika“ (v rámci Agrokomplexu „Čurilovo“), zaměřený na produkci hmyzu, který bude chránit skleníkové rostliny od škůdců. Pro rozvoj výroby skleníkové zeleniny existuje potenciál dalších 150 ha v různých částech oblasti.

Pro nové investory je dále nabízena možnost výroby inulinu (náhrady za cukr), bramborového škrobu, budování kapacit na výrobu oleje a zpracování olejnin (slunečnice, řepka olejka, len), a na výrobu technických olejů a etanolu.

Z ruské strany existuje rovněž zájem o zvyšování produkce mléka (počtu a kvality dojných stád), o spolupráci v oblasti výroby těstovin, výroby a zpracování topinamburu, rozvoje drůbežářství (budování plemenných kultur), rozvoje akvakultury a o projekty zaměřené výrobu zemědělských strojů.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Jekatěrinburgu (Rusko). Autor: Luboš Laštůvka, ekonomický konzul.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek