Juncker: EU potřebuje více investic pro růst a zaměstnanost

3. 10. 2016 | Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

motiv článku - Juncker: EU potřebuje více investic pro růst a zaměstnanost Předseda Evropské komise J.-C. Juncker při příležitosti svého projevu o stavu Unie v roce 2016 uvedl: „Příštích dvanáct měsíců je rozhodujících, chceme-li naši Unii znovu sjednotit,“ a představil plán, jak v Evropě dále posílit investice na podporu zaměstnanosti a udržitelného růstu.

Jedná se o navýšení kapacity a prodloužení fungování Evropského fondu pro strategické investice (EFSI), který je ústředním prvkem tzv. Investičního plánu pro Evropu. Komise slíbila prodloužit dobu jeho funkčnosti do roku 2020 a navýšit cílový objem investic 315 miliard eur na nejméně půl bilionu eur.

Komise dále oznámila vznik nového evropského plánu vnějších investic (EIP), který má posílit investice v Africe a v zemích sousedství EU. S přispěním 3,35 miliard eur z rozpočtu EU a Evropského rozvojového fondu EIP podpoří soukromé investice ve výši až 44 miliard eur. Se zapojením členských států a dalších partnerů by celková částka mohla dosáhnout 88 miliard eur.

Komise se zavázala k urychlenému dokončení unie kapitálových trhů, jejímž cílem je poskytnout podnikům v EU přístup k alternativním a rozmanitějším zdrojům financování. Komise za tímto účelem navrhla celou řadu opatření, jejichž výčet najdete na této stránce.

Více na webu Evropské komise

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek