Kanada plánuje částečné ukončení sankcí vůči Íránu

4. 2. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Kanada plánuje částečné ukončení sankcí vůči Íránu Ministr zahraničních věcí Kanady S. Dion koncem ledna v Dolní sněmovně uvedl, že Kanada výhledově odstraní některé ekonomické sankce vůči Íránu, které byly zavedeny v minulosti v souvislosti s íránským jaderným programem. Dohoda mezinárodního společenství s Íránem umožňuje část sankcí odstranit.

Výhledově by mohlo dojít i k znovuotevření kanadského velvyslanectví v Teheránu, což však podle ministra nebude prvním krokem obnovy vztahů. Pokud se Kanada chce podílet na plnění a implementaci uzavřených dohod, musí být přítomná.

Podle ministra S. Diona však Kanada i po odstranění některých sankcí zůstane vůči jaderným ambicím Íránu velmi obezřetná a ve spolupráci s partnery bude pečlivě monitorovat implementaci dohody JCPOA. Dále bude důkladně sledovat íránskou politiku a její roli v rámci celého regionu, bude pozorovat situaci v oblasti lidských práv. Pod drobnohledem zůstane i íránský raketový program. Írán nesmí být hrozbou pro kanadské spojence včetně Izraele. Kanada do vysoké míry zůstane vůči Íránu kritická s tím, že je však užitečnější komunikovat.

Zamýšlený krok Liberální vlády na uvolnění sankcí je kritizován Konzervativní stranou. V roce 2012 vláda pod vedením konzervativního premiéra S. Harpera přerušila diplomatické styky s Íránem, vypověděla íránské diplomaty a zavřela kanadskou ambasádu v Teheránu. Zároveň Írán umístila na seznam zemí podporujících terorismus podle zákona „Justice for Victims of Terorism Act“. Podle konzervativců Írán utlačuje vlastní obyvatelstvo, nadále podporuje terorismus, odmítá existenci státu Izrael a je destabilizačním faktorem v regionu.

Ministr S. Dion v odpovědi na kritiku opozice řekl, že přístup minulé vlády byl ideologický a iracionální. Navrhovaný postup by ponechal Kanadu osamocenou při uplatňování sankcí zasahujících Írán, ale zároveň zasahujících kanadské podniky. Nemá smysl udržovat sankce, které dopadají na tak významné podniky jako např. Bombardier (prodej regionálních letadel Iran Air), dodal ministr.

Časová osnova není v tuto chvíli zcela jasná. Nejdříve musí dojít k politickému rozhodnutí na úrovni MZV, které se očekává brzy. Následně musí dojít k rozhodnutí v rámci příslušného vládního výboru, poté rozhoduje celá vláda. V dalším kroku proběhne diskuze mezi relevantními ministerstvy ohledně legislativních dopadů (zejména Ministerstvo spravedlnosti). Finální tečkou je podpis generálního guvernéra.

Ekonomické vztahy Kanada – Írán

Kanada vidí v Íránu, jehož trh je více než dvakrát větší než kanadský (80 mil. obyvatel), možné příležitosti v leteckém průmyslu, v příštích letech bude Írán potřebovat několik stovek nových letadel (nyní má zastaralou letku i technologie, letouny Iran Air, Zagros Airlines, Iran Aseman Airlines, Mahan Airlines a Qeshm Airlines jsou více než 22 let staré). Írán oznámil, že hodlá zakoupit více než 100 francouzských letounů Airbus. I z toho důvodu hodlá nabídky Íráncům předložit i kanadský Bombardier, Inc.

Kanada vidí příležitosti rovněž v dodávkách dopravní techniky a energetických službách. Automobilový průmysl (osobní i komerční vozidla a jejich součásti), který podle Světové banky tvoří 10 % íránského HDP, je také velmi zastaralý (v kanadských médiích se nedávno objevila zmínka prezidenta H. Rouhaniho o zájmu PSA Peugeut Citroen a Renault).

Očekává se rovněž zvýšení přímých zahraničních investic (ty v roce 2014 v Íránu činily 2,1 mld. USD, což je pokles oproti období let 2012–2013 o 2,6 mld. USD). Jen v oblasti produkce ropy bude Írán potřebovat investice ve výši 145 mld. USD (Írán má po Kanadě 4. největší zásoby ropy na světě, tj. 161,6 mld. barelů).

Kanada bude sledovat postup mezinárodního společenství a přizpůsobí své kroky tak, aby nezůstala příliš pozadu při návratu kanadských firem na íránský trh. Na mezinárodní scéně bude zdůrazňovat potřebu těsného monitoringu naplňování uzavřených dohod, aby se vyhnula případnému vytváření dojmu, že vůči Íránu postupuje příliš umírněně. Konzervativní opozice od kritiky nového kanadského přístupu neustoupí a liberální vláda bude muset vzít do úvahy názory početné židovské diaspory v Kanadě.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek