Kanadská společnost žaluje americkou vládu za odmítnutí plynovodu

8. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Kanadská společnost žaluje americkou vládu za odmítnutí plynovodu Kanadská společnost TransCanada Corporation oznámila, že hodlá v rámci ustanovení severoamerické dohody o volném obchodu NAFTA podle kapitoly 11 podat žalobu na americkou vládu za odmítnutí plynovodu Keystone XL. Po mnoha letech zpoždění a odkládání rozhodnutí (jednání o projektu trvala 7 let), Obamova administrativa neschválila projekt loni v listopadu.

Společnost TransCanada Corporation rovněž separátně podává žalobu u amerického Federálního soudu v texaském Houstonu na americkou vládu, neboť neschválením kontroverzního projektu Keystone (v hodnotě 8 mld. USD) na začátku listopadu roku 2015 prezident B. Obama překročil svoje pravomoci, které z Ústavy jako prezident má.

TransCanada tvrdí, že USA nikdy předtím přeshraniční plynovod z Kanady neodmítaly (celkem 5x) a že potvrzovaly, že tento rozsáhlý projekt nebude mít žádný zásadní negativní vliv na životní prostředí (tvorbu skleníkových plynů). Naopak že prospěje všem místním komunitám ve státech, kudy ropovod povede (Montana, South Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Texas), nejenom daňově, ale přispěje i k vytvoření mnoha nových pracovních příležitostí.

B. Obama nazval ropu z Alberty „špinavější“ (dirtier), nicméně uznal, že debata o plynovodu hrála v amerických politických rozpravách velmi „nafouknutou roli“. Podle něho však ropovod Keystone nikdy nebyl v zájmu USA, ani by nebyl přínosem pro americkou ekonomiku (nesnížil by ceny benzínu, nezvýšil by energetickou bezpečnost), naopak by přinesl spíše jen více ekologických problémů.

TransCanada Corp., která sídlí v Calgary v provincii Alberta, uvedla, že odmítnutí projektu dodávat obrovské množství kanadských ropných písků a surové ropy Bakken do rafinérií na pobřeží Mexického zálivu bylo „svévolné a neoprávněné“.

Viní USA z toho, že americká vláda podle dohody NAFTA nedodržela závazky chránit kanadské investory a že s nimi nebylo zacházeno podle mezinárodního práva. Nárokuje si 15 mld. USD jako škodu způsobenou rozhodnutím americké vlády nevydat povolení pro realizaci plynovodu Keystone XL (o délce 1900 km).

Vláda provincie Alberta v krátkém prohlášení dne 6. ledna 2016 jen uvedla, že ekonomika a obchod provincie je vysoce závislý na USA. Podle kanadského ministra zahraničních věcí S. Diona se jedná o soudní spor právnické osoby, na který má kanadská firma podle článku 11 NAFTA právo. Více komentářů však ministerstvo v této chvíli nesdělilo.

V listopadu liberální vláda J. Trudeau vydala prohlášení, že je rozhodnutím USA projekt zastavit znepokojena. Rozhodnutí TransCanada jasně podpořil premiér provincie Saskatchewan Brad Wall (Konzervativní strana).

Prohlášení TransCanada přichází v době příprav návštěvy nového kanadského liberálního premiéra J. Trudeau ve Washingtonu, včetně jednání s prezidentem B. Obamou, která se mají uskutečnit v březnu 2016. Ottawa i Washington zároveň pracují společně s vládou Mexika na vzniku dohody o energetice a klimatu, která by měla členské země NAFTA v této oblasti více přiblížit společnému trhu.

Kanadští právníci se domnívají, že půjde o velmi silný a podložený případ. Argumentují, že Obamova vláda projekt zastavila na základě aktivit a vlivu environmentálních aktivistů výhradně z politických důvodů. Požadavek kompenzace ve výši 15 mld. USD považují za reálnou ztrátu investice, neboť společnost TransCanada Corp. po dlouhou dobu investovala miliardy dolarů do mnoha aktiv, které jsou nyní absolutně bezvýznamné.

Společnost připustila, že USA nikdy předtím v rámci NAFTA neprohrály žádné arbitrážní řízení (USA mají 100% úspěšnost, co se týče vyhraných arbitráží), ale velmi pozorně vzniklou situaci právně zhodnotila a pevně věří, že se jedná o jasné porušení principů NAFTA.

Americká strana zdůrazňuje, že odmítnutí chrání půdu, vodu a práva amerických farmářů (Bold Nebraska, Sierra Club, Skupina 350.org). Snahy TransCanada označuje za zoufalý pokus svým akcionářům ukázat, že se snaží americké daňové poplatníky donutit zaplatit za své ztráty. Američtí aktivisté, kteří byli od samého začátku proti stavbě plynovodu, trvají na tom, že odmítnutí bylo zcela legitimní politické rozhodnutí, podložené pochybnostmi o skleníkovém efektu ropných písků a znečišťování životního prostředí.

Bílý dům, ani Stadep podle kanadských zdrojů žádná prohlášení k žalobě nyní zatím nevydaly. Lze přepokládat, že spor bude trvat několik let, než bude přijato nějaké rozhodnutí.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ottawě (Kanada).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek