Kanadský dolar dosáhl 11-leté minimum jak čínský hospodářský růst zpomaluje.

20. 10. 2015

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 24.09.2015

Ilustrační obrázek(Bloomberg) - Kanadský dolar klesl na 11-leté minimum po známkách zpomalení růstu v Číně.  To vede ke spekulacím, že nenastane žádné rychlé  zotavení cen komodit. 

Měna následovala pokles s jinými měnami exportérů komodit, od Brazílie až po Austrálii a také potom co  čínská výroba klesla na nejnižší za posledních 6 a půl roku. To podtrhuje problémy, kterým čelí druhá největší ekonomika na světě. Čína je druhým největším dovozcem kanadského zboží po USA.

Ropa, která  je největším  kanadským exportním artiklem, klesla za poslední dva dny na 45 US $ za barel na New York burze, t.j. na polovinu hodnoty před rokem.

"Nízké ceny ropy jsou jedna věc, nízké ceny ropy po delší dobu jsou věcí další," říká Shaun Osborne, hlavní devizový stratég z Bank of Nova Scotia. "Čím déle nízká cena ropy potrvá, tím více se to bude odrážet  na kanadském ekonomickém výhledu."

Kanadský dolar, zvaný též „ loonie“, pro obraz vodního ptáka na kanadské jednodolarové minci, klesl až o 0,6 procenta na C $ 1.3357 za americký dolar, což je nejnižší úroveň od 29. června, 2004. Jeden loonie je tedy za 75 centů americkéko dolaru.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary.

 

Tisknout Vaše hodnocení: