Katar má problém

9. 6. 2017

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 07.06.2017

vrtulnik_565452667-120.jpgKatar je obviňován z údajné podpory islamistických teroristických hnutí v regionu. Z tohoto důvodu přikročily tři členské státy GCC, Saudská Arábie, Bahrajn, SAE a nečlenský stát GCC, Egypt, k přerušení diplomatických vztahů s Katarem a dalším opatřením, zejména k uzavření hranic, přístavů a leteckému provozu mezi těmito státy a Katarem.

Přesný rozsah dopadů těchto opatření na jednotlivé ekonomiky je prozatím nejasný, již nyní je zřejmé, že až do odvolání budou mít tato opatření vliv na logistiku ve všech sektorech ekonomiky tam, kde Katar figuruje.

Saúdská Arábie uzavřela všechny hranice s Katarem, jako jediná zem s ním má pozemní hranici, ta je uzavřena. Zrušeny jsou všechny námořní cesty a letecké spoje. Saudská Arábie také uzavřela i svůj vzdušný prostor pro lety katarského leteckého přepravce Qatar Airways

Bahrajn dává katarským státním příslušníkům dva týdny, a diplomatům 48 hodin, aby opustili území. Tak i zakazuje svým občanům návštěvu Kataru.

SAE také přerušují diplomatické styky s Katarem. Veškerá opatření SAE se dají shrnout ve třech krocích:

  1. Přerušení diplomatických vztahů a výzva katarským diplomatům k opuštění území SAE během 48 hodin
  2. Občanům Kataru bude zabráněno ve vstupu na území SAE. Katarští obyvatelé nacházející se na území SAE mají 14 dní na jeho opuštění, z bezpečnostních důvodů. Občané SAE mají zakázáno cestovat, pobývat nebo projíždět Katarem
  3. SAE uzavírají veškeré námořní přístavy a letecké spoje do Kataru a zabrání také vstupu veškerých vozidel s katarskou značkou do SAE

Saudská Arábie je největším vývozcem potravin do Kataru. Uzavřením hranic jsou veškeré tyto obchodní vazby do odvolání přerušeny. Tento výpadek je údajně připraven pokrýt Írán.

Autority SAE dále upozorňují obyvatele, kteří se nacházejí na území SAE, že jakékoliv vyjadřování sympatií katarské vládě, zejména na sociálních sítích, bude dle platných právních předpisů považováno za kybernetický kriminální čin, za nějž hrozí pokuta až 500 000 AED (cca 3 500 000 Kč) nebo v závažnějších případech vězení až na 15 let.

Katarská burza na základě těchtovšech opatření zaznamenala pád o 7 %.

Zdroj: http://www.constructionweekonline.com, http://whatson.ae

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: