Kazachstán: Podpora zahraničních investic nabízí vrácení až 30 procent investice

25. 2. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Novela zákona o zahraničních investicích, která začala v Kazachstánu platit 1. ledna 2015, rozeznává dvě skupiny projektů. Jde o prioritní projekty a projekty.

U prioritních projektů stát nabízí osvobození od různých druhů daní na dobu až do 10 let, investiční dotaci až do 30 procent (jinými slovy vrácení investice v tomto objemu), osvobození od cla na dovoz zařízení, surovin a materiálů. Dále stát nabízí garantované právní prostředí – čili pro konkrétní projekt budou platit hlavní právní předpisy v podobě, která zde byla v době provedení investice.

Pro komunikaci s investory byl zřízen speciální úřad, který zajišťuje řízení mezi investorem a ostatní státní správou. Pro případ sporů mezi investorem a státní správnou byl zřízen institut investičního ombudsmana. Důležité je, který projekt je prioritní. Zásadní je být v seznamu prioritních projektů, ten stanovuje vláda svým rozhodnutím. Seznam je dost široký, obecně sem ale nepatří projekty ze zbrojařské oblasti, hazard a několik dalších. Druhým ukazatelem je objem zamýšlené investice, který by měl být dva miliony MRP (což je každoročně měnící se státní vypořádací index). Aktuálně to odpovídá částce zhruba 20 milionů dolarů.

Běžné investiční projekty – tedy ty, které nelze označit jako prioritní – také dostávají zajímavé pobídky. Platí pro ně dvě pobídky podobné jako pro prioritní projekty, a to osvobození od cla a 30 procent refundace provedené investice. Nicméně, nad rámec popisu této novely stojí za to uvést, že podobně atraktivní podmínky pro prostý investiční projekt lze dosáhnout umístěním takové investice do některé ze svobodných ekonomických zón.

Teprve praxe sice přinese skutečně správný výklad nového zákona, nicméně již z kontextu přijaté novely je zřejmé, že to Kazachstán myslí s atraktivitou pro zahraniční investice vážně a tímto byly vytvořeny skutečně příznivé podmínky.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15. Autor článku: Ivo Kohoutek, právní kancelář Almalex Kazachstán (právní kancelář se specializuje na právní podporu zahraničních společností při jejich působení v Republice Kazachstán).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek