Kazachstánské Ministerstvo zemědělství může osvobodit zpracovatele od plateb DPH

7. 5. 2017

  • Země: KZ - Kazachstán
  • Datum zveřejnění: 07.05.2017

novinka-obr_120x80pxl_obili.jpgAnalýza exportu a importu zemědělských produktů ukázala, že v letech 2011-2015 byla záporná bilance zahraničního obchodu. Proto je třeba stimulovat domácí zemědělské zpracovatele. Informoval na zasedání Parlamentu v Majilisu náměstek ministra zemědělství Toleutai Rakhimbekov.

V současné době je zpracování rostlinné produkce zastoupeno v oblastech produkce a zpracování obilovin, olejnin, ovoce a zeleniny nebo cukrové řepy.

Hlavními problémy, se kterými se místní zemědělská produkce potýká, jsou vysoká míra opotřebení zařízení, nedostatek provozního kapitálu, nekvalitních surovin, špatné systémy obrobků, přepravy, skladování a uvádění na trh výrobků, využití kapacity je neúplné. Dále systém náhrady DPH a omezení na vývoz kazašských výrobků dovozci. Kromě zmíněného má svůj vliv i nedostatek kvalifikovaných pracovníků, nedostatečný regulační rámec, nedostatek vývoje souvisejících průmyslových odvětví, včetně výroby obalových materiálů.

Ministertvo v nárhu překládá pilotní projekt na dobu plnění státního programu agrárního a průmyslového komplexu do roku 2021, podle kterého dojde k uvolnění od DPH při nulové sazbě veškerých obratů spojených s výrobou, zpracováním, dovozem a realizaci, včetně maloobchodního prodeje potravinářských výrobků,

Zdroj: Centrum obchodní informace kapitál. www.kapital.kz
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty, Kazachstán.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: