Každý desátý živnostník se musí zadlužit, aby pokryl výpadek příjmů

23. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Téměř 60 procent osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se v posledních pěti letech setkalo s finančně složitou situací, kdy jim chyběly peníze na podnikání. Většina musela výpadek příjmů řešit pomocí rodinných úspor nebo si peníze půjčit. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny MetLife.

Průzkum mezi 525 malými podnikateli bez zaměstnanců (OSVČ) proběhl loni v říjnu a listopadu prostřednictvím nástroje Instant Research výzkumné agentury IPSOS.

Většina českých živnostníků si nepřiplácí na nemocenské pojištění. V případě úrazu či nemoci tak nemají na nemocenskou nárok a dlouhodobý výpadek příjmu může mít na jejich podnikání i rodinný rozpočet dramatické dopady.

„Průzkum odhalil, že nadpoloviční většina oslovených OSVČ má finanční rezervy pro případ výpadku příjmů na období maximálně tří měsíců. A téměř 40 procent respondentů tyto situace řeší pomocí z osobních či rodinných úspor. Každý desátý živnostník byl dokonce nucen se zadlužit, aby výpadek příjmů pokryl, říká ředitel produktového oddělení pojišťovny MetLife Martin Švec. I proto se pojišťovna rozhodla, že bude svým klientům z řad OSVČ nově nabízet možnost sjednání životního pojištění bez nutnosti dokládání příjmů.

Více než 70 procent českých OSVČ je na příjmech z podnikání závislých a pokud kvůli nemoci o tyto peníze přijdou, dostávají se často do dluhové pasti. Zdravotní komplikace a jejich dopad na podnikání jsou podle průzkumu třetí nejčastější obavou českých živnostníků. Větší strach má podnikatelská veřejnost pouze z nedostatku zakázek a dopadu legislativních změn.

Třetina OSVČ bez pojištění

K pokrytí výpadků příjmu ze zdravotních důvodů slouží živnostníkům také komerční životní či úrazové pojištění a připojištění denních dávek pro případ pracovní neschopnosti. Ani tyto nástroje ale tuzemští podnikatelé příliš nevyužívají..

Více než třetina OSVČ nemá žádné úrazové ani životní pojištění. Téměř pětina z nich z toho důvodu, že kvůli své výši příjmů nemohly uzavřít pojistku na takovou částku, jakou by potřebovaly,“ popisuje Martin Švec. Zhruba 35 procent těch, kteří pojištěni jsou, pak nemá sjednáno denní odškodné po dobu pracovní neschopnosti. To přitom nabízí většina pojišťoven na trhu.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Metlife

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek