Kdy přestaneme vydělávat na stát? LI určil den daňové svobody na 2. června

11. 5. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Zhruba měsíc zbývá daňovým poplatníkům, než přestanou pracovat na pokrytí veřejných výdajů a začnou vydělávat sami na sebe. Takzvaný Den daňové svobody připadá na čtvrtek 2. června. Letos je nejdříve za posledních patnáct let, což znamená, že se daňové zatížení v ČR postupně mírně snižuje.

Prací pro stát letos strávíme 153 dní – o dva dny méně než minulý rok. Na pozitivním posunu se ovšem podepsaly dva významné faktory: růst české ekonomiky a zároveň přestupný rok.

Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období – v první části roku vydělávají Češi na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí. V následujícím období vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích rozhodujeme podle vlastního uvážení.

Ředitel Liberálního institutu Petr Koblovský tvrdí, že se datum posouvá blíže k počátku roku politikům navzdory. Vláda totiž v době, kdy hospodářství roste solidním tempem, stále zvyšuje výdaje. Společnost Deloitte ovšem posunula den daňové svobody až na 20. června.

„Těší nás, že se i letos Den daňové svobody posouvá správným směrem, ale posun není způsoben přístupem vlády k fiskální politice. Náš výpočet Dne daňové svobody je založen na podílu veřejných výdajů na hrubé produkci v daném roce a vláda v něm může ovlivnit čitatel zlomku, tedy výdaje – ty však kontinuálně rostou. K dobrému výsledku vládě letos znovu pomohl růst agregátní produkce, nad ním si ale politici zásluhy mohou připsat jen stěží,“ komentuje letošní výsledky Koblovský,

Vypočtený Den daňové svobody je v Česku o čtyři dny za průměrem OECD. Nejdříve daňovou svobodu přivítali tradičně v Jižní Koreji (28. 4.) a ve Švýcarsku (5. 5.), nejdéle si na ni počkají v Řecku (27. 7.) a ve Finsku (2. 8.).

Deloitte stanovil Den daňové svobody až na 20. června 2016.

S využitím TZ Liberálního institutu

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek