Keňa – příležitosti pro investory v oblasti alternativních obalových materiálů

19. 9. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Keňa – příležitosti pro investory v oblasti alternativních obalových materiálů Poté co Nejvyšší soud Keni odmítl pozastavit zákaz používání plastových pytlíků v supermarketech, se keňská administrativa chystá zavést investiční pobídky, aby povzbudila investory k výrobě alternativních obalových materiálů.

Investoři by tak měli získat řadu regulačních a daňových pobídek k výrobě ekologických obalových materiálů, vzhledem ke skutečnosti, že polyetylenové pytle zmizí z maloobchodních prodejen. Ministerstvo životního prostředí sdělilo, že přibližně 40 výrobců se v současnosti zajímá o zavedení výroby biologicky rozložitelných sáčků. Prohlášení ministerstva rovněž uvádí, že v současné době zvažuje možná motivační schémata, která by mohla potencionálním investorům do budoucna poskytnout.

Daňové pobídky by však měly i tak zmírnit dopad zákazu výroby a distribuce polyetylenových pytlíků i směrem k domácím výrobcům. Podle zákona o ochraně životního prostředí je každá osoba, která od září vyrábí, dováží či používají polyetylénové pytle, pokutována částkou v rozmezí dvou až čtyř milionů keňských šilinků (20-40 tis USD) nebo uvězněna na dobu až dvou let.

V praxi to znamená, že od září 2017 musí každý výrobce, prodejce a dovozce plastových sáčků deklarovat své zásoby Národnímu úřadu pro řízení životního prostředí (Nema) a zajistit jejich likvidaci. Ministerstvo životního prostředí totiž považuje nevyužité tenké pytle za nebezpečný odpad. Soudci Nejvyššího soudu dali místním výrobcům šestiměsíční období na likvidaci pytlíků.

Poptávka po nových obalových materiálech nahrazující polyetylenové pytlíky tak může představovat zajímavou investiční příležitost. Velikost keňského trhu činila podle statistik ministerstva životního prostředí pouze v maloobchodních prodejnách každoročně 100 milionů plastových pytlů.

Mezi potencionální investory do nových výrobních technologií je nutno započítat kromě zahraničních investorů i současné keňské výrobce polyetylenových pytlíků, kteří ve svých prohlášeních uvádějí, že zákaz způsobí ztrátu 600 tisíc pracovních míst. Toto tvrzení však ministerstvo životního prostředí dlouhodobě odmítá, protože firmy vyrábějící polyetylenové pytle vyrábějí i jiné druhy plastových výrobků, jako jsou trubky, kbelíky, nádrže na vodu, na něž se zákaz přirozeně nevztahuje.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nairobi (Keňa). Autor: Michal Minčev, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek