Keňa zvýší výdaje na posílení bezpečnosti i v roce 2017

12. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Keňa zvýší výdaje na posílení bezpečnosti i v roce 2017 Podle návrhu rozpočtu předloženého do parlamentu počítá ministerstvo financí s větší alokací finančních prostředků na posílení národní bezpečnosti i v příštím finančním roce (VII/2016 – VI/2017). V návrhu rozpočtu na rok 2015/16 navrhl keňský ministr financí Henry Rotich zvýšení přídělu prostředků kapitol pro armádu a policii o 26 mld. KSh (260 mil. USD) oproti fiskálnímu roku 2015/2016.

Obrana a zpravodajské oddělení tak dostanou o 16 mld. KSh více než loni, zatímco policie dostane navíc 10 mld. KSh. Téměř veškeré navýšené prostředky jsou určeny na nákup vojenské a policejní techniky. Navýšená alokace potvrzuje závazek keňské vlády posílit bezpečnostní situaci v zemi.

Navýšení rozpočtu se odráží v posílení bojeschopnosti keňské armády. Nově zveřejněná zpráva agentury Global Firepower, která hodnotí vojenskou sílu národů, řadí keňskou armádu k nejlepším ve východní Africe na základě počtu vojáků, vybavení, zeměpisné polohy, logistiky a dostupných financí.

V rámci celého afrického kontinentu pak byla Keňa hodnocena jako jedenáctá nejsilnější armáda, a to i díky zvýšení výdajů ze strany vlády na nákup vojenské techniky. Podle zveřejněné zprávy má Keňa v současnosti k dispozici 76 bojových tanků, 591 obrněných bojových vozidel, 30 samohybných děl, 25 mobilních dělostřeleckých systémů, 132 letadel, 17 stíhacích letadel a 62 vrtulníků.

V rámci hodnocení armád však Global Firepower nehodnotí pouze vybavenost vojenskou technikou. Neméně důležité jsou i počty a výcvik vojáků. Nad rámec součtů vojenské techniky a zařízení je tak hodnocena skutečná bojová síla odvíjející se od počtu a výcviku vojáků.

Keňa má dle zveřejněné zprávy 24 150 vojáků v aktivní vojenské službě a dalších 5 000 v rámci rezerv. Vzhledem k počtu vojáků tak není překvapivé, že se na prvním místě pomyslného žebříčku v rámci Afriky umístil Egypt, následován Alžírskem, Etiopií, Nigérií a Jihoafrickou republikou. Podle vyjádření Global Firepower odráží žebříček celkovou schopnost dané armády vést konvenční válku ať již na souši, ve vzduchu či na moři.

Ke změně pořadí dochází během období zvýšených výdajů ze strany Keni na obranu. Podle údajů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), agentury, která monitoruje mimo jiné i výdaje na obranu, utratila jen v loňském roce Keňa na modernizaci své armády 96,3 mld. KSh (954 mil. USD), což bylo o 16 % více než v roce 2014, během kterého Keňa vydala na zbrojní výdaje částku 82,7 mld. KSh (819 mil. USD).

Keňa je tak v rámci regionu východní Afriky zemí s druhým největším rozpočtem na obranu. V rámci východní Afriky se keňská armáda umístila před svými sousedy z Ugandy a Tanzanie, jejichž armády se v rámci žebříčku Global Firepower umístily na 16. a 17. místě.

Výdaje na obranu odráží důraz kladený keňskou vládou na bezpečnostní situaci včetně zapojení Keni do operací mise AMISOM v Somálsku, která je primárně zaměřena na boj s teroristy z organizace Al Shabaab.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nairobi (Keňa).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek