Keňské výdaje na bezpečnost potvrzují dlouhodobé příležitosti pro české firmy

25. 4. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Keňské výdaje na bezpečnost potvrzují dlouhodobé příležitosti pro české firmy Keňské vojenské výdaje v roce 2016 vzrostly na novou úroveň ve výši 933 mil. USD. Celkovými obrannými výdaji se tak Keňa dostala poprvé v historii nad úroveň souhrnného rozpočtu sousední Etiopie a Ugandy. Pro srovnání obranný rozpočet Ugandy a Etiopie ve výši 469 mil. USD, respektive 403 mil. USD jsou ve srovnání s keňským rozpočtem poloviční.

Celkový rozpočet na obranu tak tedy dosáhl úrovně 1,4 % HDP a 5 % celkového rozpočtu vlády. Celkové keňské výdaje na obranu tak za posledních deset let vzrostly dvojnásobně. Rozpočet Keni na obranu představuje 2,4 % celkových afrických výdajů na obranu.

Keňa vynaložila v loňském roce na svou armádu 933 mil. USD, což představuje nárůst o 10,5 % z 844 mil. USD v roce 2015. Svým obranným rozpočtem se tak Keňa stává nejsilnějším hráčem v regionu nejenom ekonomicky, ale i strategicky. Navíc obranné výdaje se i v následujících letech budou pohybovat na současné úrovni. Údaje, vydané Stockholmským mezinárodním institutem pro výzkum míru (Sipri) – nezávislým globálním bezpečnostním think-tankem, zároveň ukazují, že obranný rozpočet Keni je osmým největším v Africe. 

Zpráva dokumentuje, že keňské výdaje na obranu převyšují rozpočty ostatních zemí východoafrického regionu nejenom objemem, ale i dynamikou růstu. Keňské zvyšování výdajů souvisí s tím, že země zlepšuje své schopnosti v oblasti boje proti terorismu. Nezanedbatelná je i otázka regionální bezpečnosti v kontextu sousedních zemí Etiopie, Somálska a Jižního Súdánu.

Klíčovým faktorem pro navyšování bezpečnostního rozpočtu je nutnost zlepšení vnitrostátní bezpečnosti, bez které není možné dosáhnout hospodářských cílů vlády v oblasti ekonomického růstu a zaměstnanosti. Keňa se totiž v posledních letech stala terčem útoků militantů Al-Shabaab ze Somálska, kteří požadují stažení keňských vojáků z regionálních vojensko-bezpečnostních operací.  

Na druhém místě za Keňou z pohledu obranných výdajů v regionu stojí Tanzanie s objemem 544 mil. USD. Na dalších místech následují Etiopie a Uganda. Z pohledu dynamiky růstu je za Keňou na druhém místě rovněž Tanzanie, jejíž rozpočet vzrostl o 5,2 %. Překvapivý byl naopak nízký růst rozpočtu Ugandy na úrovni 3,5 %.

Rozpočty na obranu nelze podle Sipri rozložit na jednotlivé skupiny a podskupiny. Obranné rozpočty afrických států nejsou totiž v tomto ohledu transparentní. Vlády zveřejňují pouze celkový rozsah výdajů. Některé velké nákupy však byly přesto zveřejněny. Jednalo se například o nákup amerických helikoptér Huey II za 106 mil. USD. 

Vzhledem k tomu, že keňská vláda považuje posilování bezpečnosti a boj proti terorismu za svou dlouhodobou prioritu, kterou by neměly změnit ani nadcházející všeobecné volby v srpnu tohoto roku, je zřejmé, že posilování keňské vnitrostátní bezpečnosti a s tím související vyzbrojování příslušníků silových rezortů bude i v nadcházejících letech představovat zajímavé příležitosti pro české společnosti z oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu.  

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Nairobi (Keňa). Autor: M. Minčev, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek