KLDR zahájila 19. Jarní mezinárodní obchodní veletrh

27. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

V Pchjongjangu byl v pondělí 23. května 2016 zahájen 19. ročník Jarního mezinárodního obchodního veletrhu. Pravidelný Mezinárodní obchodní veletrh se koná ve Výstavním centru Tří revolucí v Pchjongjangu. Původně byl plánován na období 16.–19. května 2016, zřejmě kvůli květnovému sjezdu KSP byl termín o týden posunut.

Veletrh zahájili v pondělí 23. 5. 2016 v 10 hodin místního času svými úvodními proslovy ředitel Korejské korporace pro mezinárodní obchodní výstavy (Korea International Exhibition Corporation) Pak Ung-sik a náměstek ministra vnějších ekonomických vztahů O Rjong-čol. V úvodních proslovech zmínili víru v nezávislý hospodářský rozvoj KLDR a potenciál veletrhu pro zlepšování přátelství a spolupráce KLDR s dalšími zeměmi.

Bilaterální i multilaterální ekonomickou spolupráci je podle nich třeba rozvíjet na základě principů rovnosti a reciprocity. O Rjong-čol neopomněl dodat význam dosahování hospodářského rozvoje navzdory útlaku a „nespravedlnosti sankční politiky USA“.

Mezinárodního veletrhu se přes jeho mezinárodní charakter účastní zejména místní severokorejské firmy. Druhé nejpočetnější zastoupení mají firmy čínské. Oproti předchozím rokům je však jejich přítomnost méně významná.

Své stánky na veletrhu měly i firmy, resp. ambasády Nového Zélandu, Německa, Ruska, Rumunska, Malajsie, Mongolska, Singapuru, Kambodži, Thajska, Austrálie, Íránu, Itálie, Indonésie, Vietnamu, Kuby a Tchaj-wanu. Na stáncích byly prezentovány zejména kosmetické a potravinové produkty, ale též elektronika, obuv, léčiva a různé spotřební zboží. Ve venkovních prostorách jsou prezentovány i některé stroje a dopravní prostředky vesměs produkce společných korejsko-čínských podniků.

KLDR pořádá podobný veletrh dvakrát ročně (v květnu a v září) a již mnoho let usiluje o významnější účast zahraničních firem. Vzhledem k uzavřenosti země a charakteru ekonomiky, která je rozvíjená ve stylu „spoléhání se na vlastní síly“ je podíl KLDR na mezinárodním obchodě velmi omezený. V letošním roce se na zahraniční účasti nepochybně odráží i mezinárodní sankce uvalené na KLDR v důsledku jejího jaderného zbrojení.

Veletrhu se zpravidla účastní čínské firmy, které ve svých stáncích pak prodávají místním zákazníkům (jednotlivcům) vesměs nedostatkové spotřební zboží (jednoduchá elektronika, potřeby do domácnosti či léky nebo potravinové doplňky). Místní firmy, které mají největší zastoupení, pak nabízejí své exportní výrobky, především tradiční léčivé či kosmetické preparáty nebo potraviny.

Účast zahraničních firem – především obchodních či poradenských – je zpravidla omezena na informační stánky a s výhledem či naději do budoucna.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Pchjongjangu (KLDR).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek