Koalice nakonec zvýší i daňovou slevu na jedno dítě

10. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vláda chce před blížícími se volbami opět ulevit rodinám s dětmi. Přestože měla daňová sleva na jedno dítě zůstat v roce 2018 stejná jako letos, koalice se nakonec v únoru dohodla na jejím zvýšení, a to o 150 korun měsíčně.

Slevu na druhé dítě vláda už loni zvýšila o 2400 korun na 19 404 ročně, na třetího a každého dalšího potomka pak o 3600 na 24 204 korun ročně.

Pro rodiny s jedním dítětem se podle loňského rozhodnutí Sobotkova kabinetu nemělo změnit nic. Ti, kdo mají jednu dceru či syna, měli mít v letech 2017 i 2018 nárok na stejný odpočet z daně z příjmů, a to 13 404 korun ročně.

Rodiče jedináčků se ale nakonec dočkali navýšení bonusu až na 15 204 koruny. Za rok jim tak přibyde do rodinného rozpočtu 1800 korun.

Od příštího roku navíc budou mít na slevu nárok i ti, kteří využívají výdajové paušály - a to tehdy, pokud jejich čisté roční příjmy nepřesáhnou milion korun.

Kompromis kvůli vyšším přídavkům

Změnu musí ještě schválit vláda, což by měla být díky koaliční dohodě formalita, a také parlament. Ministr financí Andrej Babiš bude s dodatečnými náklady počítat při přípravě státního rozpočtu na příští rok. „Jsem rád, že uděláme další výrazný krok v podpoře rodin s dětmi,“ okomentoval úpravu premiér Bohuslav Sobotka.

Další daňové zvýhodnění rodičů je výsledkem kompromisu. Zatímco ČSSD chtěla pouze výrazně zvýšit přídavky, lidovci a ANO preferovali úlevu na daních.

Koalice se shodla i na zvýšení přídavků na děti o tři sta korun, na které budou mít nově nárok rodiny s příjmem do 2,7 násobku životního minima. Dosud pobíraly přídavky pouze rodiny, které si nevydělaly více než 2,4 násobek minima. Státní pokladnu připraví v roce 2018 obě úpravy o čtyři miliardy korun.

Posledním bodem koaliční dohody bylo schválení záměru ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové na zálohované výživné. V praxi to znamená, že za neplatiče zaplatí alimenty stát a následně bude peníze od hříšníka vymáhat.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek