Koleje, silnice, vodní cesty. Stát poprvé podpoří dopravní překladiště

21. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Státní fond dopravní infrastruktury letos poprvé vyčlenil peníze na modernizaci nebo opravy překladišť, kde se stýká více druhů dopravy. Fondu to umožnila nedávná novela zákona; do programu vložil sedmdesát milionů korun. Majitelé takzvaných multimodálních center budou moci vedle oprav a nových investic žádat o peníze i na odstranění povodňových škod nebo odstraňování sutí z demolic.

Peníze mohou jít i do napojení překladišť na silnice, koleje či vodní cestu. „Podle zveřejněných pravidel mají žadatelé termín pro předložení žádostí v případě multimodálních překladišť do konce dubna,“ uvedl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Pro firmy nejde sice o závratnou částku, nicméně snahu fondu vítají.

„Je to první kapička, několikrát se měnily podmínky. Nyní připravujeme žádost,“ řekl majitel společnosti České přístavy Miloslav Černý. Připomněl, že stát chystal pomoc přístavům i v minulých letech, nakonec z ní vždy sešlo.

Podle Černého je to částečně i kompenzace za povodňové škody z roku 2013, které jen u Českých přístavů vystoupily na 220 milionů korun.

Soukromé přístavy navíc musejí vykonávat podle zákona také takzvanou veřejnou službu, za kterou od státu nedostávají nic. Z programu dopravního fondu půjdou peníze například na překládací mechanismy, sklady, opravy kolejí nebo skladů. Od příštího roku by si pak měli provozovatelé sáhnout také na evropské peníze z programu Doprava.

Fond dopravy pošle peníze i letištím

Ze stejné novely zákona o SFDI jako podpora multimodálních překladišť vychází i nový dotační program učený pro lepší ochranu letišť. Na detektory osob, zavazadel, nákladů palubních zásob či kamery a další elektroniku dá fond dopravy letos 20 milionů korun.

O peníze se chce přihlásit například Letiště Praha. „Máme více projektů, mezi kterými ještě musíme vybrat ten, na jehož podporu budeme žádat,“ uvedla mluvčí Marika Janoušková. Pro největší česká letiště jde nicméně o kapku v moři. Do bezpečnosti na Ruzyni ročně investují na půl miliardy korun včetně personálních nákladů.


Převzato z deníku E15.cz. Autor článku: Jan Šindelář.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek