Kolejnice z Třince míří do Ázerbájdžánu

7. 4. 2017 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

Na začátku dubna 2017 začala v Třineckých železárnách příprava další dodávky kolejnic pro modernizaci a rekonstrukci železniční tratě Baku – Tbilisi – Kars v Ázerbájdžánu. Na její výrobu se do hutě přijeli podívat zástupci státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), která celý projekt pojistila.

Foto z Třineckých železárenZakázka pro státní železnici v Ázerbájdžánu patří k největším pojištěným vývozním projektům EGAP. Generální opravu železniční tratě v celkové délce přesahující 600 km realizují firmy ve skupině Moravia Steel – Třinecké železárny. Projekt navazuje na nyní dokončovanou rekonstrukci trati Baku – Bejuk – Kijasik v délce 300 kilometrů, druhá etapa povede až k íránské hranici, kde je členitý horský terén.

„Zakázka pro Ázerbájdžánské železniční dráhy (AŽD) spočívá v kompletní dodávce železničního svršku a stavebně montážních prací, její část tvoří i dodávky kolejnic a dalších výrobků produkce Třineckých železáren,“ upřesňuje Mojmír Kašprišin, místopředseda dozorčí rady společnosti M-Steel Project, která celou akci zastřešuje.

Veškeré stavebně montážní práce na první etapě budou dokončeny letos v červnu. Druhá etapa skončí počátkem roku 2019. Spolupráce s EGAP začala v roce 2011, kdy pojistil rekonstrukci první etapy. Na základě dobré reference byl pak stejný model použit i pro etapu druhou. Celková hodnota obou kontraktů přesahuje 750 milionů eur.

Zástupci státní pojišťovny si během návštěvy v huti prohlédli výrobní provoz válcoven, kde z třinecké oceli vznikají kolejnice a další produkty mimo jiné také právě pro Ázerbájdžán.

Foto z Třineckých železáren„Aktuálně jde o největší projekt, který jsme pojistili, je garantován státní zárukou Ázerbájdžánu. První etapa rekonstrukce železnice je skvělou referencí a jsem rád, že české firmy získaly i tuto druhou etapu. Pojistné rozhodnutí jsme vydali v prvním čtvrtletí tohoto roku,“ komentoval tento obchodní případ generální ředitel EGAP Jan Procházka.

„Jednou ze silných stránek tohoto projektu je to, že díky němu mají dlouhodobě práci stovky lidí v Moravskoslezském kraji, i proto jsem rád, že jsem výrobu v Třineckých železárnách mohl vidět,“ doplnil Jan Procházka. Kromě Třineckých železáren se na projektu podílí dalších více než 10 českých firem a je financován klubem šesti českých bank.

Třinecké železárny vyrábí nejvíce oceli v České republice. Přes 60 % produkce směřuje na export. V roce 2015 činily tržby z prodeje výrobků a služeb téměř 37 miliard korun.

Foto ze setkání v Třineckých železárnách

Foto: Jan Procházka, předseda představenstva společnosti EGAP, si z prohlídky odnesl třícentimetrový profil z kolejnice pro Ázerbájdžán.

Fotografie poskytnuty Třineckými železárnami / EGAP.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek